Milyoner Olmak için Başarı Formülü

Bütün hayatınızı değiştirecek bir formül ister miydiniz? Multi milyarder Grant Cardone’nin söylediği formül şöyle:

Fikir + Çok çalışma x Uzun Süre + Disiplin = Başarı

Bu değişkenler doğru zamanda bir araya geldiğinde, sadece çok zengin ve başarılı olmayacaksınız. Bu dünyaya miras bırakacaksınız ve insanlar sizi yaptıklarınız için hatırlayacak.

İnternette sana bütün problemlerini çözecek ve çabucak zengin olacağın şeyler satmaya çalışan insanlar var. Ama yukarıdaki formül her zaman gizli kalıyor ve eksik anlatıyorlar.

Bu formülü, halkın %98’i bilmiyor ya da bunu göze alamıyorlar.

Şimdi bu formülü hep beraber inceleyelim.

Fikir: Bir fikir, zihninizde oluşturulan bir düşünce veya düşünce topluluğudur. Genellikle sorular sorduğunuzda olur. Mesela pasif gelirlerimi nasıl çoğaltabilirim diye her şeyden önce bunu sorarsanız bilinçaltınız size bir cevap verir. Bunu tüm hayatınız boyunca hatırlayın: Düşünme, soru sorma ve cevaplama sürecidir. Genelde aklınızda günde 7000 düşünce gelir. Ve bilinç altınız bunu cevaplar ama %95 bunun farkında değilizdir.

Fikirlerimiz basit olmalı, çünkü karmaşık şeyler asla işe yaramaz. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Çünkü uygulamada zorluk çekersiniz ve piyasaya çıkaramazsınız. Bu her zaman böyledir. İster kitap çıkarın, ister kurs hazırlayın, ister mobil app yazın, fikir basit olacak, anlaşılacak.

Çok Çalışma: Normal çalışmanızdan 10 katı fazla çalışma demek. Ne yapıyorsanız 10 ile çarpıp o kadar çalışın. Mesela internet sitenize 10 ürün yükleyebiliyorsunuz. Biraz daha zorlayıp bunu artırmaya bakın. Veya tasarımcısınız günde 3 eser üretebiliyorsunuz, belli bir müddet bunu günde 30 esere çıkartmaya çalışın. Artık ne yapıyorsanız, bunlar aklıma gelen ilk örneklerdi.

Uzun Süre: Bu pes etmemek demektir. Mücadele de yılmayacaksınız. Önünüze duvar çıksa kırıp geçeceksiniz. İnsanlar bir yılda başarabileceklerini çok abartıyorlar ve on yılda başarabileceklerini küçümsüyorlar. Eğer devam ederseniz %1’lik kısım içine girersiniz. Çünkü insanların %99’u pes edecek. %1’in içine girmek için %1 dekiler gibi pes etmeden devam etmeliyiz. Şimdi söyle bana sen yüzde kaçta olacaksın?

Disiplin: Bir kere yaptıysan, ikinci kerede yapabilirsin. Kendi zamanını boşa harcayıp, yapman gerekeni yapmıyorsan, belki de sadece bir kere deneyip olmadı diyeceksin. Ancak yapılan araştırmalar bize bir kere başardığımız şeylerin %96’sının tekrar yapabilme eğilimimizde olduğunu gösterdi. Mesela sigara içmek için ilk sigaranı hatırlıyor musun? Bir kere deneyim dedin mi demedin mi? Disiplini kaybetmeden hedefe varana kadar sabır etmelisin. Bir gün olacak ama disiplinini kaybetmez isen.

Başarı: Bütün bu değişkenler başarıya eşittir. Şimdi insanlar başardığınız için size “çok yetenekli, Allah vergisi” diyecekler. Ama bilmiyorlar ki, bu hiçte kolay olmadı.

 

Bu makaleyi okuduğunuz için teşekkürler. Umarım bu formül size yardımcı olmuştur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir