Kendine Güvenmek – Kişisel Başarıya Nasıl Ulaşılır?

Kendime Nasıl Güvenebilirim?

Kendine güvenmek insanlara inanılmaz fırsatlar sunabilir. Böyle iddialı konuşuyoruz çünkü kendine güvenen insanlar öğrenilmiş çaresizlik, depresyon, atalet ve motivasyon eksikliği gibi sıkıntıları çekmezler. Tam aksine onlar giriştikleri her türlü işte başarılı olmayı bilirler, kafalarına koydukları her şeyi yaparlar ve hayalini kurdukları hayatı yaşarlar. İşin güzel yanı ise kendine güven duymak her şey gibi sonradan öğrenilebilecek bir şeydir. Yani kendine güvenmek doğuştan gelen veya aileden kaynaklanan bir şey olduğu doğru değildir. Bu günümüzün en büyük yanılgılarından birisidir. Evet, bazı şeylerin aileden kaynaklandığı ve doğuştan gelen özelliklerimiz olduğu doğrudur. Ama bu onları değiştiremeyeceğimiz anlamına gelmez. Konumuza geri dönecek olursak kendine güvenme insanlara eşsiz fırsatlar sunar. Bunlardan en belirgin olanları ise hedeflenen her türlü şeye ulaşma, kaliteli bir hayat yaşamak ve geleceğe ümit ile bakabilmektir. O zaman gelin birlikte kendine güvenmek nasıl olur ve kendine güvenmek için neler yapılması gerekiyor bunları yakından inceleyim. Sizin için araştırdık ve size oldukça faydası dokunacağını düşündüğümüz bu içeriği oluşturduk. Keyifli okumalar.

Kendine Güvenmek Nedir?

Kendine güvenmek anlam itibariyle kişinin kendisi hakkındaki olumlu tavır ve tutumlarıdır. Bir nevi kendisini tanıması ve eski başarılarından feyz alarak daha başka şeyleri rahatlıkla yapabileceğini bilmesidir. Bu tanımdan sonra özgüven ile neredeyse aynı şey olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kişinin kendine güvenebilmesi için elle tutulur şeylere ihtiyacı vardır. Mesela bir sınavı geçmek, kariyer hayatında önemli bir adım atmak veya hedeflenen kiloya ulaşmak bunlara örnek olarak verilir. Kendine güvenmemek ise tam burada karşımıza çıkar. Daha önce belirli konularda yaşanmış başarısızlıklar kişilerin kendine duydukları güveni azaltır. Örnek vermek gerekirse sigarayı bırakmak isteyen bir kişiyi düşünelim. Defalarca denemesine rağmen bir türlü vazgeçemiyor ve sonuç olarak bu konuda bir öğrenilmiş çaresizliği oluyor. Artık aklına ne zaman sigarayı bırakma isteği gelse bu konudaki öğrenilmiş çaresizlikleri ona engel oluyor. Ve ne yazık ki sadece bununla da sınırlı kalmıyor. Herhangi bir alanda edinilen başarısızlık zincirleme bir reaksiyon göstererek hayatın pek çok alanında beliriyor. Oysa sigarayı bırakmadan önce bu konu hakkında detaylı bir araştırma yapılsa, zihinsel ve fiziksel olarak kendini buna hazırlansa ve bırakmak konusunda yeteri kadar kararlı olunsa başarı oranı çok daha yüksek olacaktır. Bu birçok başarılı örnekte de görebilirsiniz. Burada üzerinde durmamız gereken nokta öğrenilmiş çaresizliktir. Sistematik olarak elde edilen başarısızlıklar kişileri öğrenilmiş çaresizliğe yitmekte, en basit işleri yapmak için bile isteksiz duymakta ve netice itibariyle kendilerine olan güvenleri azalmaktadır. Peki bu konuda yapılabilecek bir şey yok mu? Yani insanların kendisine güven duyması sağlayabilecek ve onların daha iyi bir hayat yaşamalarına vesile olacak bir yöntem? Tabi ki de vardır. Her sorunun olduğu gibi bunu da çözmek için uygulanacak basit ve bir o kadar da etkili yöntemler bulunmaktadır. Hadi şimdi onları inceleyelim.

Kendine Güvenmek Nasıl Olur?

Kendine güvenmek insanlara eşsiz fırsatlar sunar dedik. Bunu başarmanın da oldukça kolay ve etkili yöntemleri olduğunu ekledik. Ama size “şu yöntem böyle etkili”, “şu çok yararlı” demek yerine bizzat hayatınızda uygulayabileceğiniz ve uygulayan kişiler tarafından oldukça başarılı olarak gösterilen şeylerden bahsedeceğiz. Öncelik zihin her şeydir. Yani demek istiyoruz ki; kendinize güvenmek için öncelikle bunu istemelisiniz. Çünkü ancak onu gerçekten isterseniz başarılı olabilirsiniz. Tabi sadece istemek yeterli olmayacaktır. Nitekim çalışmadan başarılı olmak hiçbir şekilde mümkün değildir. O yüzden her gün düzenli olarak kendinize olan güveninizi artıracak ufak çalışmalar yapmak ve hayatınızı yavaş yavaş yoluna koymak en etkili yöntemdir. Bir düşünün bakalım öğrenilmiş çaresizlik neden olur? Düşündünüz mü? Cevabı oldukça basittir. Onu tetikleyen şey sistematik olarak karşılaşılan başarısızlıktır. Peki neden başarısız olunur? Yani insanların başarısız olmalarının nedeni nedir? Daha iyi anlamanız için bir örnek üzerinden gideceğiz. Bir genç düşünün, hayatı boyunca hiç kitap okumamış, sağlığına dikkat etmemiş ve hiç egzersiz yapmamış birisi olsun. Ve bu genç bu tarz bir yazıya denk gelerek bir anda hayatında radikal bir değişiklik yapmak istiyor. Bundan sonra her gün 2 saat kitap okumak, sağlıklı beslenmek ve her gün en az 3 saat egzersiz yapmak istiyor. Zira sosyal medyada gördüğü fenomenler sürekli böyle yapıyor. Sizce başarılı olma olasılığı nedir? Oldukça küçük değil mi! Sebebi nedir acaba? Yani neden böyle güzel hedefler belirlemişken başarısız oluyor? Gayet açık, çünkü bu genç ömrü boyunca hiç kitap okumamış, sağlıklı beslenmemiş ve hiç egzersiz yapmamıştır. Haliyle büyük bir fiziksel ve ruhsal yüke kendisini maruz bir anda maruz bırakmıştır. Başarısızlığının asıl nedeni de budur. Evet, hayatımızı yoluna koymak ve o uğurda somut adımlar atmak oldukça önemlidir. Ama bu denli büyük adımlar atmak yetersiz formdan dolayı bizleri oldukça zorlayacak ve birkaç gün içerisinde pes etmemize neden olacaktır. Böyle durumlarda yapılması gereken şey nedir? Ufaktan başlamak! Eğer örnekteki genç günde 10 dakika kitap okuma, her gün sadece bir öğün sağlıklı beslenme ve sadece 15 dakika egzersiz gibi hedefler belirleseydi başarılı olma olasılığı oldukça yüksek olacaktı. Çünkü bu işler eyleme geçmesi gerektiği zaman gözünde büyümeyecekti. Haliyle kolaylıkla yapacaktı. Sizin de yapmanız gereken tam olarak bu. Büyük ve astronomik hedefler belirlemek yerine daha ufak hedefler koymak ve onları başarmak kendine güven duyma konusunda oldukça somut adımlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Kendine Güvenmek İçin Neler Yapılmalı?

Dikkatinizi bir noktaya çekmek istiyoruz; burada savaştığımız şey bir günlük değil on yıllar boyu süre gelen bir şeydir. Bir düşünün bakalım az önce örneğini verdiğimiz genç 30 yaşında olsaydı ve ömrü boyunca ilk defa böyle bir şeyle karşılaşmış olsa ne olurdu? Bu 30 yıl boyunca süre gelen bir alışkanlık zinciri, karakter özellikleri ve bilinçaltı ile savaşmak demektir. Ve sizin de takdir edeceğiniz gibi oldukça zor olacaktır. Tam da bu yüzden ufak adımlarla başlamak ve bir başarı zinciri oluşturmak en doğru hamle olacaktır. Bu sayede hayatımıza katmak istediğimiz güzellikleri mesela kitap okumak, sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, insanlarla iyi geçinmek, mutlu olmak ve başarılı olmak gibi şeyleri kısa zamanda bir alışkanlığa dönüştürmüş olacağız. Böylelikle bu eylemleri yerine getirirken bilincimizi devre dışı bırakacak ve sonuç olarak ataletten, özgüvensizlikten ve motivasyon eksikliğinden kurtulmuş olacağız. İstediğiniz şey için bütün enerjimizle çalışacak ve onu elde etmiş olacağız. Neleri başarmak istediğinizi de tamamen sizin hayal gücünüze bırakıyoruz. Toparlayacak olursak siz de kendime güvenmek istiyorum mu diyorsunuz? O zaman hemen elinize bir kâğıt kalem alın ve kendinize 3 adet hedef belirleyin. Daha sona bunları her gün aynı saatte yapın. 21 gün sonra onlar alışkanlığınız haline gelsin ve o zaman kendinize yeni hedefler belirleyin. Unutmayın kafanıza koyduğunuz her şeyi yapabilirsiniz. Yeter ki isteyin! Hepinize başarılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir