Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır?

Ekonomik anlamda rahata erişmek, arzulanan şeyleri alabilmek ve en önemlisi bir insan gibi yaşayabilmek her insanın hakkıdır. Ama günümüzde sistemler ve çeşitli oluşumlar dünya üzerinde bulunan kaynakların insanlara adil bir şekilde dağıtılmasını engellemektedir. Onun yerine sistem insanları bir iş bulup her 9 saat çalışmak ve ay sonu aldığı maaş ile geçinmek zorunda bırakmaktadır. Neresinden bakarsanız bakın bu çok adaletsiz bir şeydir. Çünkü ortadaki gelir dağılımı hiçbir zaman dengeli olmaz. Zaten bu yüzden dünyadaki paranın yarısı nüfusun sadece %3’ündedir. Peki bu sorun neden kaynaklanır? Yani bu gelir adaletsizliğinin asıl sebebi nedir? Buna verilebilecek pek çok cevap vardır. En bilindikleri ise fakir bir aileden gelme, yeteri kadar kaliteli bir eğitim alamama vb. şeyler. Ama gözden kaçan çok önemli bir şey vardır! O da finansal eğitim. Sizin de bildiğiniz gibi insanoğlu olarak bir konu hakkında bilgili olabilmek için eğitim almamız veya kendimizi eğitmemiz gerekmektedir. Bu ister üniversite gördüğümü mesleki ister kariyer hayatında daha iyi bir yere ulaşmak için aldığımız uzmanlık eğitimleri. Her şekilde o konu hakkında kendimizi yetiştirmemiz ve onunla ilgili yeterli bilgiye ulaşmamız gerekmektedir. Çünkü ancak bu şekilde olayları istediğimiz şekilde evirebiliriz. Bu yazımızdaki konumuzda finansal özgürlük kazanmak için almamız gereken eğitimler hakkında olacak. Sizin için bütün detayları ile araştırdık ve bu değerli içeriği oluşturduk. Hazırsanız başlayalım.

Finansal Eğitim Nedir?

Öncelikle eğitim nedir onu öğrenelim. Sizin de bildiğiniz gibi eğitim gerçek hayatta ihtiyaç duyacağımız bilgileri bireyin, üniversiteler, okullar veya kurslar vasıtası ile sistematik olarak almasına denir. Finansal eğitim ise adından da anlaşılacağı üzere finans konularında alacağımız ve gerçek hayatta oldukça ihtiyaç duyacağımız eğitimlere verilen isimdir. Kısacası günlük hayatta elimize geçen parayı doğru bir şekilde kullanmak, bizlere kazandıracak işlere yatırım yapmak ve başka yollardan kazanç sağlamayı öğrenmek için finansal anlamda kendimizi eğitmemiz şarttır. Bunu da bir yatırım tavsiyesi veya borsadaki işlemlere yönelmek olarak görmeyin. Çünkü finansal eğitime her alanda ihtiyaç duyarız. Basit bir örnek üzerinden gidelim. İnsanlar neden bu kadar borç içinde hiç düşündünüz mü? Biz söyleyelim kazandıklarından fazla harcadıkları için. Siz de bunu tasdik edersiniz. Peki asıl soru şu zenginlerin neden bu kadar çok parası var? Bunun cevabını biliyor musunuz? Çünkü onlar kendilerine para kaybettirecek değil de para kazandıracak şeylere para harcarlar. Mesela normal insanlar kredi çekip araba alır ve 10 yıl boyunca onun borcunu öderler. Ama zengin insanlar ellerinde bulunan sermaye ile araba satın alır ve onu kiraya verirler. Bu sayede onun üzerinden kira geliri elde edip o gelirle de yeni araba alırlar. Sermayeleri de bu şekilde git gide büyür. Alınan şeyler aynı, belki fiyatları da aynı hatta özellikleri bile aynı olabilir. Ama birisi para harcamasına neden olurken diğeri para kazanmaktadır. Bu söylediğimi finansal eğitim alan ve almış olan herkes bilir. Özetlemek gerekirse finansal özgürlük kazanmak için yapılması gereken ilk şey finansal eğitim almaktır. Çok şanslısınız çünkü bilgiye en kolay ulaştığımız çağda yaşıyoruz. Yani bununla ilgili yazılmış olan kitapları okuyarak, uzman kişilerin yorumlarını inceleyerek ve sizi bilgilendirecek bu tarz içerikler okuyarak kendinizi eğitebilirsiniz.

Çalışarak Zengin Olunmaz

Bu değişmez bir kanundur. Çünkü çalışarak kazanılacak para miktarı oldukça kısıtlıdır. Günümüz koşullarında iyi eğitim almış ve iyi de kazanan bir birey olduğunuzu düşünelim. Aylık maaşınız da 10 bin lira olsun. Yıllık kazanacağınız tutar sizin de söyleyeceğiniz gibi 120 bin liradır değil mi? Tabi parayı hiç harcamadığınızı var sayıyoruz. Peki ticarette ne kadar kazanabilirsiniz. Biz size direk yüzde verelim, bir iş yaparken kâr marjının en az %20 olması beklenmektedir. Elinizde 100 bin lira sermaye varsa kazanacağınız miktar her yaptığınız işte 20 bin lira olacaktır. Tabi kâr marjının hepsi harcanmayıp sermaye sürekli büyütülmeye çalışılır o da ayrı bir konu. Kısacası bu devirde çalışarak zengin olunmaz! Çünkü para çalışarak değil çalıştırılarak kazanılır. Siz de bildiğiniz ve uzman olduğun konularda ticaret yapabilir ve bu şekilde paranızı çalıştırabilirsiniz. Güvenli bir geçiş yapmak için de hemen işinizden ayrılıp yeni bir maceraya girer gibi ticaret hayatına atılırsanız yanlış olur. Onun yerine bir miktar sermaye biriktirip çalışırken bir yandan da kendi işinizi yapmanız en doğrusu olacaktır.

Sermaye Nasıl Oluşturulur?

Şimdi gelelim sermaye nasıl bulunur konusuna. Öncelikle sağdan soldan borç almak veya kredi çekmek oldukça yanlış bir hareket olacaktır. Neden diye soracak olursanız o paranın kıymeti bilinmez. Çünkü kazanmak için üst düzey bir çaba gösterilmemiştir. Emek verilmemiştir o parayı kazanmak için. Bu yüzden harcamak için de oldukça bilinçsiz davranılması muhtemeldir. Ama onun yerine bin bir zorlukla oluşturulan sermayeyi harcamak için oldukça tutumlu olunur. Bundan dolayı tarihteki en zengin devletlerden birisi olan Babil İmparatorluğunun uyguladığı yöntem en iyisidir. O zamanda yaşayan insanlar iş kurmak amacı ile sermayelerini, biriktirerek oluştururlarmış. Öyle ki her ay kazandığının onda birini bir kenara ayırır ve bir veya iki yıl içerisinde küçük bir sermaye elde ederlermiş. Haliyle kendilerine ufak bir iş kurabilecekleri bir sermayeleri olurmuş. Siz de her ay kazandığınız paranın onda birini bir kenara ayırarak başlangıç için bir sermaye elde edebilirsiniz. Daha sonra o sermayenizi size kazandıracak doğru bir işe yatırarak yavaş yavaş büyütebilirsiniz. Ta ki kendi işinizden kazandığınız para maaşınızı geçene kadar. Ondan sonra yapmanız gereken bütün enerjinizi kendi işinize vermek olmalıdır. Bu şekilde de önümüzdeki yıllara finansal özgürlüğünüze kavuşmuş olarak girebilirsiniz. Unutmayın eğer isterseniz istediğiniz her şeyi yapabilecek güce sahipsiniz. Hepinize başarılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir