Shutterstock’a Vektör Nasıl Yüklenir?

Shutterstock, koleksiyonu için daima yeni vektörler arıyor. İşinizi Shutterstock’ta satışa sunmak tamamen ücretsizdir ve tüm telif hakları ile yanınızdadır.

Kalite.

Shutterstock’a gönderdiğiniz vektör çizimleri profesyonel kalitede olmalıdır. Her görüntü editörler tarafından bireysel olarak incelenir. Doğrulama işlemi hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz:  Shutterstock denetçileri içeriği nasıl denetler?

EPS dosyaları en az 4 MP olmalı ancak 25 MP’den büyük olmamalı. EPS dosyaları için, bu gereklilik sanat çalışmanızın çevresinde yer alan sınırların dışındaki kutunun boyutu için geçerlidir, çalışma yüzeyiniz için değil. Aşağıdaki örnekte çalışma yüzeyi sarı yıldızların arkasındaki beyaz karedir. Sınırlayıcı kutu; asıl sanat çalışmasının çevresinde otomatik olarak oluşturulmuş mavi dış çizgili kutudur.

EPS, Adobe Illustrator 8 veya 10 ile uyumlu olmalıdır

Böylece çalışma yüzeyiniz 4 MP veya daha üzerinde olsa bile sanat çalışmanızın çevresindeki sınırlayıcı kutu 4 MP’nin altında olursa hata uyarısı alırsınız.

Bu sorunu çözmek için lütfen sanat çalışmanızın ebatlarını 4 MP veya daha yüksek olacak şekilde artırın.

Adobe Illustrator’da:
1. Sanat çalışmanızın tamamını seçin.
2. Transform panelinde sanat çalışmanızı en az 4 MP olacak kadar genişletin. CC 2018 ve daha yenisinde, bu panel Özellikler sekmesinin altında iç içe geçmiştir.
3. Çalışma yüzeyinizi buna göre ayarlayın ki sanat çalışmanız bunu aşmasın.

Adım 1: Vektör Çizimlerinizi Yükleyin

Shutterstock.com‘a vektörler iki şekilde yüklenir: Bir web tarayıcısı üzerinden ve FTP üzerinden.

Dosyalar, hesabınızın yükleme sayfası aracılığıyla gönderilebilir. Sayfanın üst kısmındaki Yükle’yi  tıklayın  ve dosyaları bilgisayarınızdan sürükleyip bırakın.

Vektör çizimlerini incelenmek üzere göndermek için yalnızca EPS dosyalarını yüklemeniz gerekir. JPEG önizlemesi otomatik olarak oluşturulacaktır.

Vektör çizimlerini FTP yoluyla da yükleyebilirsiniz. Bu makalede FTP yüklemeleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:  İçeriği FTP üzerinden Shutterstock’a nasıl yüklerim?

Yükeme konusunda sorun yaşıyorsanız yükleme sorun giderme kılavuzumuza göz atın:  Yükleme hatalarını giderme.

2. Adım: Meta Verileri Doldurun

Vektör çizimleriniz başarıyla yüklendikten sonra, onlara ad, açıklamalar ve anahtar kelimeler yazmanız gerekir. Bu bilgilere meta veri de denir. Meta veriler, içeriğinizi istemciler için diğer resimler arasında aramanmanızı sağlar. Açıklama ve anahtar kelime yazmak için bazı ipuçlarını ve kuralları okuyun:  Açıklama ve anahtar kelime yazma önerileri. Birkaç veri için aynı anda meta veriler eklenebilir, bunun için içerik yöneticisinde Çoklu Seçim seçeneğini seçmeniz gerekir.

Kendi anahtar kelimelerinizi ekleyebilir veya sistem tarafından önerilen listeden seçim yapabilirsiniz. Bu liste otomatik olarak oluşturulur ve görsel olarak benzer görüntüler bulan ve bunlardan bazı başarılı anahtar kelimeleri alan teknolojiye dayanır.

Gerekirse şunları ekleyebilirsiniz:

  • Referans
  • Editoryal kullanım için resimlerin açıklaması

Yüklerken, vektör dosyaları otomatik olarak çizimler olarak işaretlenir. Herhangi bir işlem yapmanız gerekmez.

 

3. Adım: Vektör Gönderme

Vektörleriniz hazır olduğunda, incelenmek üzere göndermek için Gönder’i tıklayın.

Gönder’i tıkladıktan sonra hiçbir şey olmuyorsa, büyük olasılıkla toplu işinizde bir hata vardır. En yaygın hata, anahtar kelimeleri hassaslaştırma ile ilgilidir. Sistem, sözcüğün yanlış yazıldığını veya sözlüğünde olmadığını görürse, onu kırmızı bir çerçevede vurgular ve size doğru seçeneği sunar. Sözcüğün doğru yazıldığından eminseniz, üzerine tıklayın ve açılır menüden Bu doğrudur’u seçin . Diğer hatalar ve düzeltmeleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz: Shutterstock’un içerik düzenleyicisinde hata düzeltme.

Şu anda doğrulama için dosya göndermeye hazır değilseniz , içerik düzenleyicinin sağ üst köşesindeki Kaydet’i tıklayabilir ve indirilen içeriği başka bir zamanda göndermek üzere kaydedebilirsiniz. Dosyaları incelenmek üzere göndermek için 21 gününüz var. Bu sürenin sonunda dosyalar otomatik olarak Shutterstock sunucularından silinir.

Sıradaki ne?

Shutterstock’tan e-postanıza otomatik bir mail alacaksınız; bu, içeriğin doğrulama için başarılı bir şekilde gönderildiğini teyit edecektir. Birkaç saat sonra gönderilen içerik Bekleyen Onay bölümünde görünür .

İçeriğiniz incelendikten sonra, Shutterstock e-postanıza bir mail gönderecektir. Kabul ettikten sonra dosyalar portföyünüzün sayfasında görünmeyebilir. Bu konuda endişelenmeyin. Yeni dosyaların portföyde görünmesi için maksimum süre 72 saattir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir