Shutterstock’a FTP Üzerinden İçerik Nasıl Yüklenir?

Dosya aktarma protokolü (FTP) Shutterstock katılımcılarının kendi bilgisayarlarından bizim sistemlerimize dosya aktarmalarına olanak sağlar. Fotoğraflar ve resimler için web arayüzü üzerinden veya FTP üzerinden yüklenebiliyorsa da, video yalnızca FTP üzerinden yüklenebilir.

1. Bir FTP istemcisi indirin. Biz FileZilla veya Cyberduck‘ı öneririz, her ikisi de ücretsizdir.

2. Shutterstock’un FTP Sunucusuna Bağlanın. FTP istemcisini indirdikten ve açtıktan sonra, Shutterstock’ın FTP sunucusuna bağlanın (ftp.shutterstock.com). Bunu yapmak için şu alanlara uygun değerleri doldurun:

  • Host (veya Sunucu): ftp.shutterstock.com
  • Kullanıcı Adı: Shutterstock hesabınızın e-posta adresi veya kullanıcı adı
  • Şifre: Shutterstock hesap şifreniz
  • Bağlantı noktası: kısmını boş bırakabilirsiniz.

3. Hızlı Bağlan / Bağlan düğmesini tıklayın. Şimdi Shutterstock’ın FTP sunucusuna bağlanmış olmalısınız.

4. Dosyalarınızı yükleyin. İki seçeneğiniz var:

  • Finder veya Windows Explorer’ı (veya bilgisayarınızda dosyalara göz atarken ne şekilde rahat hissediyorsanız) açabilirsiniz ve bunları aşağıda gösterildiği gibi, FTP içerisinde yer alan alt sağ pencereye sürükleyip bırakabilirsiniz:

  • Dilerseniz de FTP pencerenizden bilgisayarınızdaki dosyalara göz atmak için, aşağıda gösterilen bölüm gibi, FTP’de yer alan sol pencereyi kullanabilirsiniz.

Her iki yöntem de aynı sonucu verir, dilediğinizi seçebilirsiniz.

Bu kadar! Şimdi asıl zor olana geldik: beklemek. Dosya boyutlarınıza ve İnternet yükleme hızınıza bağlı olarak, dosyalarınızı tam olarak göndermek biraz zaman alacaktır. FileZilla ve Cyberduck referans olarak tahmini bir bekleme süresi verir, ancak bu değişebilir.

Belgelerinizin hepsini yükledikten sonra çalışmalarınızı gözden geçirme sürecine göndermek için hesabınızda yer alan İçerik Gönder sayfasına  ilerleyebilirsiniz!

Sorun Giderme

Yukarıdaki adımların işe yaramaması durumunda sık yaşanan bazı sorunları çözme yolları şunlardır:

Oturum açamadınız mı? Host alanına ftp.shutterstock.com, giriş yapmak için e-posta adresinizi ve şifre olarak Shutterstock hesap şifrenizi girdiğinizden emin olun.

Dosya yüklemeye çalışırken sunucu hata mı verdi? Bu bazen dosya adlarından kaynaklanır. Dosya adları sadece harflerden, rakamlardan, noktalardan ve alt tireden oluşmalı. Boşluklar ve – ;:$#()$@ – gibi özel karakterler kullanılamaz. Dosya adlandırma düzeniniz kolay olsun.

Yüklerken zaman aşımı hatası mı aldınız?  FTP istemcinizi Pasif Mod’a ayarlamayı deneyin. Ardından genel ayarlara gidin ve zaman aşımı süresini saniye değerinden 0’a ayarlayın, bu süresiz olarak pasif bir bağlantı sağlamaya olanak tanır. Sonra, Site Yöneticisine gidin, Host alanına ftp.shutterstock.com adresini girin, protokol olarak FTP’yi seçin ve şifreleme ayarı olarak Sadece Plain FTP Kullan’ı seçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir