Shutterstock’a Fotoğraf Nasıl Yüklenir?

Shutterstock, koleksiyonu için daima yeni görüntüler arıyor. İşinizi Shutterstock’ta satışa sunmak tamamen ücretsizdir ve tüm telif hakları ile yanınızdadır.

Kalite

Fotoğraf bankasına yüklenen fotoğraflar profesyonel kalitede olmalıdır, çünkü her görüntü bir editör tarafından incelenecektir. Aşağıdaki makalede, müfettişler tarafından fotoğraflara hangi gereksinimlerin getirildiğini okuyabilirsiniz: Shutterstock editörleri içeriği nasıl kontrol eder?

Dosya Türleri ve Boyutları

Fotoğrafların en az 4 megapiksel boyutunda  JPEG veya TIFF biçiminde olması gerekir. Teknik gereksinimler hakkında daha fazla bilgi bu makalede bulunabilir: Resimler için teknik gereksinimler nelerdir?

1. Adım: Resimlerinizi Yükleyin

Shutterstock’a iki şekilde fotoğraf yükleyebilirsiniz: biri web tarayıcısı veya FTP yoluyla.

50 MB’a kadar olan JPEG ve TIFF dosyaları hesabınızın yükleme sayfasından yüklenebilir. Sayfanın üst kısmındaki Yükle’yi tıklayın  ve dosyaları bilgisayarınızdan sürükleyip bırakın.

50 MB’tan büyük dosyalar yalnızca FTP yoluyla yüklenmelidir. Bu makalede FTP yüklemeleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: İçeriği FTP üzerinden Shutterstock’a nasıl yüklerim?

Yükleme konusunda sorun yaşıyorsanız yükleme sorun giderme kılavuzumuza göz atın: Yükleme hatalarını giderme.

2. Adım: Meta Verileri Doldurun

Fotoğraflarınız başarıyla yüklendikten sonra, onlara ad, açıklamalar ve anahtar kelimeler yazmanız gerekir. Bu bilgiler meta veri olarak bilinir . Meta veriler, içeriğinizin müşteriler için diğer fotoğraflar arasında aranmasını sağlar. Açıklama ve anahtar kelime yazmak için bazı ipuçlarını ve kuralları okuyun: Açıklama ve anahtar kelime yazmak için öneriler. Meta veriler birkaç fotoğraf için bir kerede eklenebilir, bunun için içerik yöneticisinde Çoklu Seçim seçeneğini seçmeniz gerekir. (Resim örnektir, aynı kategorideki resimler için bunu yapıyoruz)

Kendi anahtar kelimelerinizi ekleyebilir veya sistem tarafından önerilen listeden seçim yapabilirsiniz. Bu liste otomatik olarak oluşturulur ve görsel olarak benzer görüntüler bulan ve bunlardan bazı başarılı anahtar kelimeleri alan teknolojiye dayanır.

Gerekirse şunları ekleyebilirsiniz:

  • Model sürümü
  • Mülkiyet Yayını
  • Editöre Not
  • Editoryal görüntü olarak işaretleme

3. Adım: Fotoğraf Gönderme

Fotoğraflarınız hazır olduğunda, incelenmek üzere göndermek için Gönder’i tıklayın.

Gönder’i tıkladıktan sonra hiçbir şey olmuyorsa, büyük olasılıkla toplu işinizde bir hata vardır. En yaygın hata, anahtar kelimeleri hassaslaştırma ile ilgilidir. Sistem, sözcüğün yanlış yazıldığını veya sözlüğünde olmadığını görürse, onu kırmızı bir çerçevede vurgular ve size doğru seçeneği sunar. Sözcüğün doğru yazıldığından eminseniz, üzerine tıklayın ve açılır menüden Bu doğrudur’u seçin . Diğer hatalar ve düzeltmeleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz: Shutterstock’un içerik düzenleyicisinde hata düzeltme.

Şu anda doğrulama için dosya göndermeye hazır değilseniz , içerik düzenleyicinin sağ üst köşesindeki Kaydet’i tıklayabilir ve indirilen içeriği başka bir zamanda göndermek üzere kaydedebilirsiniz. Dosyaları incelenmek üzere göndermek için 21 gününüz var. Bu sürenin sonunda dosyalar otomatik olarak Shutterstock sunucularından silinir.

Sıradaki ne?

Shutterstock’tan e-postanıza otomatik bir mail alacaksınız; bu, içeriğin doğrulama için başarılı bir şekilde gönderildiğini teyit edecektir. Birkaç saat sonra gönderilen içerik Bekleyen Onay bölümünde görünür .

İçeriğiniz incelendikten sonra, Shutterstock e-postanıza bir mail gönderecektir. Kabul ettikten sonra dosyalar portföyünüzün sayfasında görünmeyebilir. Bu konuda endişelenmeyin. Yeni dosyaların portföyde görünmesi için maksimum süre 72 saattir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir