Shutterstock Görseller için Teknik Gereklilikler Nelerdir?

Dosya Formatı

Görselleri JPEG ve TIFF formatlarında yükleyebilirsiniz, ancak görsellerinizi JPEG formatında göndermenizi önerilir, çünkü tüm görseller, koleksiyona kabul edildikten sonra, otomatik olarak jpeg formatına dönüştürülür. Halihazırda PSD dosyalarını veya katmanlı TIFF’ları kabul edilmiyor.

EPS dosyalarını kabul ediliyor ancak bu dosyaların Adobe Illustrator 8 veya 10 ile uyumlu olan bir formatta kaydedilmiş olması gerekmektedir.

Renk profili

İnternetteki görsellerin çoğu sRGB olarak görüntülendiği için Shutterstock görselleri de sRGB olarak kabul ediyor. Görsellerinizi başka bir renk profilinde gönderirseniz, sRGB’ye dönüştürülürken renkler muhtemelen değişecektir, bu yüzden görsellerinizi Shutterstock’a yüklemeden önce sRGB’ye dönüştürmenizi öneririz.

Dosya Boyutu ve Ebatları

Tüm görseller en az 4 MP (megapixel) veya daha büyük olmalı ve Shutterstock’a göndermek için kabul edilebilir dosya ebatları oluşturmak amacıyla kalite ayarları en üst düzeye ayarlanmalıdır.

Web tarayıcınızı kullanarak yükleyebileceğiniz maksimum dosya boyutu fotoğraflar için 50 MB, EPS için 100 MB’dir. SFTP aracılığıyla yüklerseniz, boyutu 50 MB’ye kadar olan JPEG’ler ve 100 MB’ye kadar EPS dosyaları ile 4 GB’ye kadar TIFF’lar yükleyebilirsiniz.

Megapixel (MP); dosya boyutuna değil ebatlarına işaret ettiğinden megabytes’dan (MB) farklıdır. Megapixellerinizi hesaplamak için görsel veya sanat çalışmanızın X’ini (genişlik) Y (yükseklik) ile çarpın.

Örneğin:
2000 x 2400 pixel = 4.8 Megapixel. Bu boyutta bir dosya kabul edilebilirdir.
1200 x 3000 pixel = 3.6 Megapixel. Minimum boyut gerekliliklerinden daha küçük olduğundan bu dosya kabul edilmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir