MyKeyworder – Anahtar Kelime Bulucu

Bu makale’de stock fotoğraflarınız, eserleriniz için nasıl hızlı anahtar kelimeler bulursunuz bunu anlatacağım. Öncelikle anahtar kelime bulmanın pek çok yolu var. Belki daha sonra onlara da değinirim. Ancak şanş eseri bulduğum, çok güzel bir site bunu sizin adınıza yapıyor. Sitenin ismi mykeyworder. Bu sitede pek çok özellik var, isterseniz onlarıda kullanabilirsiniz. Lightroom’a eklenti olarak ekleyip, lightroom içinde kullanabilirsiniz. Veya bir resim yükleyerek direk size önerilen kelimeleri bulabiliyorsunuz. Veya shutterstock ID girerek, eksik anahtar kelimelerinizin olup olmadığını size gösteriyor. Yukarıdaki bazı özelliklerin limiti var. Daha fazlası için ücret ödemeniz gerekiyor.

Ben tamamen ücretsiz olan kısmını göstereceğim. En çok sıklıkla kullandığım. Siteye girdikten sonra, yapmış olduğunuz eser hakkında birşeyler yazın. Ben güncel olması bakımından corona virüs yazdım.

Ardından Find Keywords diyoruz. Size işinize yarayacak 50 adet keywords veriyor seçili olarak. Genellikle limit stok sitelerinde 50 oluyor. Tabi incelemeye başlıyoruz. Seçili olmayan daha fazla da yanında gösteriyor. Bizde eserimizle alakalı olanları seçiyoruz.

Ardından Export Selected Keywords diyoruz.

Seçtiklerimiz bu sayfaya geldi. Copy to Clipboard‘a basıp artık nerde düzenliyorsanız oraya yapıştırıyoruz. Ben Adobe Bridge’de düzenliyorum, önceki bir makalemde anlatmıştım.

Bazen 50 adet anahtar kelime bulamıyoruz, aklımıza gelmiyor. Bu siteyle beraber tüm eserlerimizi 50 anlamlı anahtar kelime ile stok sitelerine gönderebiliriz. Umarım faydalı olmuştur. 🙂

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir