Freepik’e Fotoğraf Nasıl Yüklenir?

Bu makalede, fotoğrafların Freepik.com mikro stokuna nasıl yükleneceğini ve bunlar için hangi teknik gereksinimlerin geçerli olduğunu öğreneceksiniz .

Microstock Freepik.com’a fotoğraf göndermek tamamen ücretsizdir. Bu mikrostok sürekli olarak dünyanın dört bir yanından yeni ve taze malzemeler arıyor. Fotoğrafları yüklemek çok kolaydır ve karmaşık bir şey değildir. Öyleyse başlayalım.

Fotoğraf Özellikleri

Freepik.com mikrostockuna fotoğraf yüklemek sadece JPG formatındadır.

Teknik gereksinimler:

 • Dosya biçimi: Jpg. Minimum dosya boyutu 1,5 MB’dir.
 • Renk Modu: RGB.
 • Renk Modeli: sRGB, Adobe RGB, Prophoto RGB veya P3 .
 • JPG kenar boyutu her iki tarafta da 2.000 piksel ile 8.000 piksel arasında olmalıdır .
 • Meta veriler bir jpg dosyasına gömülmelidir .

Önerilen:

 • Jpg dosyasını en az sıkıştırma ile kaydedin. Bu, resim üzerinde mümkün olduğunca fazla ayrıntı kaydedecek ve istenmeyen eser olmayı önleyecektir.
 • Dosyanın tüm meta verileri İngilizce olmalıdır. Her fotoğrafın kendine özgü bir adı olmalıdır. Anahtar kelimeler, resimde gösterilenle eşleşmelidir.
 • Çekim yaparken mümkün olan en düşük ISO duyarlılığını kullanın . Bu gürültüyü önleyecektir. Kromatik gürültülü görüntüler kabul edilmeyecektir.
 • Keskinleştirme ile aşırıya kaçmayın . Her şey ölçülü olmalı ve minimize edilmelidir. Dijital netliğin kötüye kullanılması, yüksek kontrastlı alanlarda gölgelenme yaratır. Bu istenmeyen görüntü değişikliklerine neden olur.
 • Renk sapmalarından kaçının. Sapma, yüksek kontrastlı alanlarda renkli (mor veya yeşil) kenarların görünümüdür. Bu hata, görüntü işleme aşamasında kolayca düzeltilir.
 • Fotoğrafın boyutunu yapay olarak büyütmeye başvurmayın. Bu kalite kaybına neden olur ve benzer görüntüler kabul edilmez.
 • Beyaz dengesi bir tarafa eğilmeden uyumlu olmalıdır .
 • Gösterilen kavramlar basit ve anlaşılır olmalıdır. Bir atış bir kavramdır.
 • İnsanların veya nesnelerin fotoğraf çerçeveli parçalarını kırpmaktan kaçının . Kompozisyonu arttırmak için benzer etkiler kabul edilebilir.
 • Alan derinliği tasvir edilen arsa ile eşleşmelidir.
 • Etnik desen çeşitliliği resme her zaman değer katar.
 • Üst üste yerleştirilen çeşitli filtreler fotoğrafın anlamını bozabilir ve resmin sınırlı kullanımına yol açabilir. Filtreler ilgi odağı değil anlam katmalı.
 • Vinyet işlevini yalnızca fotoğrafın anlamını artırmak için kullanın . Bu etkinin mantıksız kullanımı fotoğrafın reddedilmesine yol açacaktır. Aşırı vinyet etkisi, tatsızlığa bir örnektir.
 • Elektronik cihazları çekerken, güncel olduklarından ve yaşlarının iki yıldan fazla olmadığından emin olun . Cihazın bir ekranı varsa, yazarın kendisi tarafından oluşturulan içerik veya boş bir katı dolgu (tercihen beyaz veya siyah) olmalıdır.

Tavsiye edilmez:

Aşağıdaki kuralların tekrar tekrar ihlal edilmesi, yazarın hesabının yasaklanmasına neden olabilir.

 • Aynı fotoğrafların yeniden gönderilmesine izin verilmiyor. Yayınlanmak üzere seçilip seçilmediklerinden bağımsız olarak bu tür resimler kabul edilmeyecektir.
 • Materyal içeren fotoğraflar pornografik, şiddet içeren veya hassas  nitelikte kabul edilmeyecektir.
 • Fotoğraftaki herkes model sürümünü imzalamalıdır . Fotoğrafçının bu dokümanı yoksa, fotoğraf kabul edilmeyecektir. Modelin piyasaya sürülmesi, fotoğrafçıya ticari bir lisans altında fotoğraf satma ve resimleri üçüncü taraflara aktarma hakkı verir.

Fotoğrafları yükleme

Yeni bir yazarsanız, “Düzey 3” e (100 kabul edilmiş ve yayınlanmış eser) ulaşıncaya kadar , yalnızca sitenin web arayüzü üzerinden indirebilirsiniz . Yazar “Seviye 3” e ulaşırsa , FTP arayüzü üzerinden eserleri karşıya yükleme fırsatı verilir .

İndirmeye gitmek için yazarın hesabının kontrol panelinde, üstteki Yükle’yi tıklayın veya soldaki menüden Dosyalar -> Yükle’yi seçin .

Bir sonraki adımda, fotoğraflarımızı seçip eklememiz gerekiyor. Bunları sürükleyip bırakarak veya Gözat yazıtına tıklayarak ekleyebilirsiniz – bilgisayarınızda ihtiyacınız olanları seçin.

Dosyaların indirilmesi ve işlenmesinin tamamlanmasını bekledikten sonra, alt kısımdaki Dosyaları İçe Aktar’ı tıklayın :

Bundan sonra, tüm dosyalarınız incelenmek üzere gönderilmeye hazır dosyaları içeren Henüz gönderilmedi bölümüne taşınır  .

Otomatik birincil doğrulama sistemi, dosyaların ve meta verilerin teknik özellikleriyle ilgili sorunları ortaya çıkarmadıysa, Durum sütunundaki her dosyanın önünde  yeşil bir onay işareti  görürsünüz  . Bu, her şeyin dosyada olduğu anlamına gelir.

Bir dosyayı silmek için çöp tenekesi simgesini tıklamanız gerekir. Meta verileri düzenlemek için kurşun kalem simgesini tıklayın.

Herhangi bir hata varsa, örneğin bir dosya yükleme hatası veya meta veri eksikliği  varsa , Durum sütununda  kırmızı bir çarpı işareti görürsünüz  . Ve Mesaj sütununda   hata türünü göreceksiniz.

Freepik.com fotoğrafları yalnızca ticari kullanım için kabul eder. Şu anda fotoğraflar editoryal kullanım için kabul edilmiyor.

Başlık ve Anahtar Kelimeler

Dosyaları yüklemeden önce meta verileri Adobe Photoshop  veya  Adobe Illustrator aracılığıyla doldurduysanız, bu bölümü atlayabilirsiniz.

Boş meta veri içeren dosyalar yüklediyseniz, talimatları daha fazla okuyun. Başarılı bir yükleme işleminden sonra, üst menüde Meta Verileri Düzenle’yi tıklamanız gerekir :

Önemli! Anahtar kelimeler ve dosya başlıkları daima İngilizce yazılmalıdır. Bu, tüm mikrostoklar için ortak bir standarttır.

Bu, indirilen tüm dosyaların ve meta verilerin alanlarının bulunduğu bir sayfa açar.

 • Başlık – Başlık. Maksimum karakter sayısı 200’dür.
 • Etiketler – Anahtar Kelimeler. Minimum miktar 5’tir. Maksimum miktar 50’dir.

Tüm verileri doldurduktan sonra, Kaydet’i tıklamayı unutmayın :

Tüm dosyalar için meta verileri doldurduktan sonra Dosyalar -> Henüz Gönderilmedi bölümüne dönüyoruz .

Editörler tarafından incelenmek üzere gönderilmeyi bekleyen dosyalar Dosyalar -> Henüz Gönderilmedi bölümünde bulunmaktadırDosyaya gidin, hazırlanan tüm dosyaları seçin ve Revizyona gönder’i tıklayın  :

Taranan dosyalar Gözden geçiriliyor bölümünde olacaktır . Reddetmeler bölümünde kaçırılan işler görüntülenir. Yayınlandı bölümünde, satış için kabul edilen dosyalar görüntülenir.

Mikro stok dosyayı kabul ettiğinde, onay e-posta gelen kutunuza gönderilir.

Herşey gönlünüzce olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir