Dreamstime’a Fotoğraf Nasıl Yüklenir?

Bu yazıda size web arayüzü üzerinden Dreamstime.com mikrostokuna nasıl fotoğraf yükleyeceğinizi anlatacağım. Bu mikrostock’a yüklemek karmaşık bir şey değildir ve yeni başlayanlar bile onunla kolayca başa çıkabilir. Öyleyse başlayalım.

Her şeyden önce, Dreamstime.com’a gidin.

Üst menüde Oturum Aç‘ı tıklayın.

Açılır menüde kullanıcı adımızı ve şifremizi giriyoruz. Oturum ‘ı tıklayın.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra takma adınızı tıklayın ve açılır menüden Dosya Yükle’yi tıklayın

Yüklemeye hesap kontrol panelinden de başlatabilirsiniz. Girdikten sonra Dosyaları Yükle düğmesini tıklamanız veya yan menüden Yüklemeler -> İçerik Yükle’yi seçmeniz gerekir.

Tüm yöntemler sizi aynı şeye götürecektir. Eser yükleme sayfası açılır. Yükleme sayfası çok basittir. Sadece sürükleyip bırakarak dosyalarınızı seçilen alana aktarabilirsiniz ve yükleme işlemi başlayacaktır.

Yüklemeden önce, her resim için meta verileri girdiğinizden emin olun. Bu en uygun şekilde Adobe Bridge ve Mykeyworder aracılığıyla yapılır.

Yüklenen fotoğraflar için gereksinimler:

 • Jpg formatı
 • RGB veya sRGB renk profili
 • 3 MP – 70 MP çözünürlük

Çözünürlüğü dosya boyutuyla karıştırmayın. Fotoğraf çözünürlüğü, yüksekliğin genişlikle çarpılması ve 1.000.000’e bölünmesiyle hesaplanır. Örneğin, fotoğrafınız 2.000 piksel genişliğinde ve 3.000 piksel yüksekliğinde ise. Daha sonra çözünürlüğü (2000 * 3000) / 1.000.000 = 6 MP’ye eşit olacaktır.

Gerekli dosyaları seçtiğinizde ve yükleme alanına aktardığınızda, bu gösterge sol alt köşede görünecektir. Bu, indirme işleminin ne kadar hızlı olduğunu ve daha ne kadar bekleyeceğini gösterecektir.

İşlem tamamlandığında, bu pencere görünecektir. Görüntülerinizin artık tamamlanmamış dosyalar ( Tamamlanmamış Dosyalar ) bölümünde olduğunu bildirir . Bitmemiş’e Devam Et’i tıklayın ve yüklenen dosyalarımıza gidin.

Bu bölüm, denetçilere incelenmek üzere gönderilmeyi bekleyen tüm dosyaları içerecektir. Çalışmayı ilişkilendirmeye başlamadan önce, sistemin dosyaları işlemesi gerekir. Biraz zaman alabilir. Beklemeniz gerekecek.

Yüklediğiniz fotoğrafın çözünürlüğü 3 MP’nin altındaysa, aşağıdaki hata iletisini alırsınız:

Dosyalarınız işlendikten sonra, Bitmemiş Dosyalar sekmesinde fotoğrafların bir önizlemesi görünecektir. Ayrıca, dosyaların satılacağı lisans türünü seçmeniz istenir. İki tür lisans mevcuttur: Commercial (ticari) ve Editöryal (editoryal) .

Editoryal Lisans kapsamında Dreamstime.com’da satılan görüntüler, ürün ve hizmetlerin reklamında veya tanıtımında kullanılamaz. Editoryal kullanım için resimlerdeki insanlar, nesneler ve yerler, model ve mülkiyet sürümüne ihtiyaç duymaz.

Editoryal görüntü haberleri ve güncel olayları kapsamak için kullanılabilir. Sanat, iş, kültür, sağlık ve fitness, yaşam tarzı, sosyal etkinlikler, teknoloji ve seyahat gibi insan menfaatlerinin belirli bir nesnesini aydınlatmak için de kullanılabilir.

Ticari lisans altında satılan resimler reklam, afiş, web siteleri vb. İçin kullanılabilir. Ticari ve editöryal görüntüler arasındaki önemli bir fark, ticari fotoğrafçılık için bir model sürümünün veya mülkiyet sürümünün kullanılabilirliğidir. Bir sürüm, fotoğrafçıya belirli bir kişinin veya mülkün resmiyle bir fotoğrafı kullanma ve kardan yararlanma hakkı veren bir model veya telif hakkı sahibinin iznidir.

Bu makale çerçevesinde, ticari bir lisans altında satılan fotoğrafları yükleme örneğini sizinle birlikte analiz edeceğiz. Bunu yapmak için, Ticari’ye tıklayın ve bir sonraki aşamaya geçin.

Sayfadaki tüm öğeleri sırayla analiz edeceğiz. En üst satırda, bu dosyanın satılacağı lisans türünü seçebiliriz. Bu Ticari veya Editöryal‘dır. Bu butonaları istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Ayrıca üzerinde Dreamstime.com sahip ilginç bir özellik vardır, otomatik olarak doldurma. Bu kelimeye tıklamak, aynı verilerle aynı türde çok sayıda fotoğraf göndermede kullanışlıdır. (Ben kullanmıyorum, ON butonunu kapatıyorum)

Ardından görüntü için meta verileri doldurmamız ve kategorileri seçmemiz gerekiyor. Aşağıdaki alanları doldurmanız gerekir:

 • Başlık – Başlık (en az 5 kelime)
 • Açıklama – Açıklama (en az 11 kelime)
 • Kategori – Doğru kategori seçtiğinizden emin olun.
 • Anahtar kelimeler – Anahtar kelimeler (10 ila 80 anahtar kelime)

Bu, en iyi web sitesine yüklenmeden önce yapılır. Bu en uygun şekilde Adobe Bridge ve Mykeyworder aracılığıyla yapılır.

Yüklemeden önce meta verileri doldurduysanız, ilgili alanları otomatik olarak başarıyla yüklmeyip doldurması gerekir.

İsterseniz editör için yorum bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için Editör için Yorumlar‘a tıklayın . İstenirse, bir Coğrafi Konum da eklenebilir ve fotoğraf için ek formatlar ( Ek Format ) eklenir . Bu üç öğenin isteğe bağlı olduğunu unutmayın.

Bu sayfanın altına geçelim. Burada bir model sürümü veya mülkiyet sürümü ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, uygun alanı tıklayın ve istediğiniz sürümü seçin. Sürümler en iyi şekilde fotoğraf yüklenmeden önce düzenlenir.

Ve en önemlisi. Aşağıda yalnızca iki onay işareti bulunmalıdır: Web Kullanımı ve Yazdırma Kullanımı. Kalan üçünün işaretlenmesine gerek yoktur. Nedenini açıklayacağım.

 • Hakları Sat – resminizin tüm haklarını satma izni. Alıcı, resminizin tüm haklarını kullanırsa, bu işi belirli bir süre içinde tüm stoklardan kaldırmanız gerekir. Bazı durumlarda, tüm benzer resimleri veya fotoğrafları portfolyolarınızdan silmeniz gerekir. Farklı stokların fotoğrafları silmede farklı sorunları vardır. Bir yerde bu hızlı bir şekilde gerçekleşir, ancak bir yerde süreç aylarca sürebilir.
 • Önerilen fiyatı kullanın (250-5000 ABD doları) veya fiyatınızı belirleyin – fotoğrafınızın haklarını satmaya hazırsanız bu öğeye dikkat edilmelidir. Önceki öğe işaretliyse. Hakların geri alımının fiyatını belirler.
 • Bu dosyayı yalnızca Dreamstime.com’a yüklüyorum. Münhasırlık Hüküm ve Koşullarını okuduğumu ve kabul ettiğimi ve bu tür bir anlaşmaya girebildiğimi, bu dosyanın başka bir ajans tarafından temsil edilmediğini ve Telif Hakkı lisansıyla başka bir yerde satmayacağımı kabul ve taahhüt ederim – Fotoğrafı yalnızca bu mikro stokta satmak istiyorsanız bu öğeye dikkat edilmelidir. Bu durumda, dosya Royalty Free lisansı altında hiçbir yerde satılamaz.

Not; Talimatları yazarken, sitede başka bir öğe daha ortaya çıktı: “Bu gönderim ticari stok bölümü için uygun değilse, ücretsiz bölümde (RF-LL lisansı) sunmayı kabul ediyorum” . Özü, dosyalarınız ticari bir lisans altında satışa uygun değilse, ücretsiz indirme için bölüme gönderilebileceği gerçeğine dayanır. İşaretlemek ya da işaretlememek size kalmış.

Altta dört düğme var. İkisine özellikle dikkat etmelisiniz. İlk ve son olarak.

 • İlk düğme verilerin kaydedilmesinden sorumludur. Verileri düzenliyorsanız ve bir süre sonra fotoğraf gönderecekseniz kullanışlıdır. Üzerine tıklayın, veriler kaydedilir.
 • Çöp kutusundaki son düğme dosyayı silmektir.

Her şey hazır olduğunda Gönder’i tıklayın . Ve malzemeleriniz editörlere inceleme için gönderilecektir.

Doğrulamayı bekleyen tüm dosyalar, kontrol panelindeki Bekleyen Dosyalar simgesine tıklayarak görülebilir. Dosyaların kontrol edilmesi genellikle 1 gün ila iki hafta sürer.

Bu kadar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir