Depositphotos Vergi Formu Nasıl Doldurulur?

Depositphotos‘ta W-8BEN vergi formu doldurmak, bu şirketle çalışmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Eğer doldurmazsanız sizden %30 vergi kesinti alırlar. Ancak bu yalnızca ABD’de ikamet eden kişiler tarafından yapılan satın alma işlemleri için geçerlidir. Diğer ülkelerin sakinleri tarafından yapılan satın alımlar için bu kural geçerli değildir.

Peki doldurmak neden önemli? Çünkü mikrostokçudan alınan gelirler her iki ülkede de vergilendirilebilir. Vergi mükellefinin ülkesinde veya şirketinin ülkesinde. Bu, ülkelerin yasalarına göre gerçekleşir. W-8BEN vergi formunu doldururken, ülkeler arası çifte vergi anlaşması yürürlüğe girer. Bu sayede vergiyi indirimli olarak ödersiniz. Birçok ülke Amerika Birleşik Devletleri ile anlaşma imzalamıştır, ancak kdv oranları değişebilir. Türkiye’de bu oran %10’dur. Bazı ülkelerde %0’dır. Eğer doldurmadıysanız anlaşma gereği alınacak vergi değilde direk %30 kesilecek.

Depositphotos’tan hiç para çekmediyseniz, vergi formunu doldurmanın tam zamanı. Formu uzun süre önce doldurduysanız, vergi formunun her üç yılda bir güncellenmesi ve gönderilmesi gerektiğini unutmayın.

W-8BEN Formu, ABD’de kayıtlı tüm mikro stoklarda doldurulur. Prosedür çok basittir ve üç ila dört dakika sürer. Öyleyse başlayalım.DepositDeposit

Siteye gidiyoruz ve üst kısımda hesabımıza girecek menüyü buluyoruz. Oturum ‘ı tıklayın.

Görünen pencerede kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin ve Giriş Yap‘ı tıklayın.

Sonuç olarak, kendimizi hesabımızın yönetim alanında buluyoruz. Resim satış alanına girmemiz gerekiyor. Satıcı Menüsü‘ne tıklayın.

Satıcının menüsüne girdikten sonra Vergi Merkezi‘ni seçmeniz gerekir .

Benim üç yıl geçtiği için şuan vergi statüm şu şekilde gözüküyor.

Öncelikle eğer vergi formunun otomatik doldurulmasını istiyorsak, sağ üst köşeden Profilim bölümündeki şu kısımları güzelce doldurun.

Ardından Online W-8BEN formuna tıklıyoruz.

Bağlantıya tıkladıktan sonra, formun kendisini doldurmaya yönlendirileceğiz. Hemen hemen tüm veriler otomatik olarak formda doldurulur. Onları dikkatlice kontrol ediyoruz. Beşinci paragrafta SSN veya ITIN’im yok’u seçmemiz gerekiyor . Çünkü ABD’de ikamet etmiyoruz ve bu verilere sahip değiliz. Bunun yerine, Türk vatandaşları Yabancı Vergi Kimlik Numarasının altıncı paragrafını doldurmaktadır, TC kimlik adresinizi yazabilirsiniz. Veya vergi dairesine gitmeniz ve vergi numarasını almanız gerekir. Ayrıca vergi web sitelerinde kişisel hesaplarına erişmek için kullanıcı adı ve şifre almayı unutmayın. Bildiğim kadarıyla İnternet Vergi Dairesinden de vergi numaramız alınabiliyor. Gelecekte, bu vergi ile iletişiminizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Formun sonuna paragraf 1’deki gibi adınızı ve soyadınızı girmeniz gerekir. Bundan sonra Gönder‘i tıklatın.

Bundan sonra vergi formunuzun durumu Beklemede olarak değişir.

Vergi formunuz onaylandıktan sonra mailinize şöyle bir mail gelecek.

Son alarak vergi merkezindeki vergi formunuzun durumu değişecektir

Bu kadar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir