Bigstock’a Fotoğraf Nasıl Yüklenir?

Bigstock‘a hem ftp hem web üzerinden fotoğraf yükleyebilirsiniz. Bu makalemizde web üzerinden nasıl yükleneceğini anlatacağım.

Öncelikle giriş yaptıktan sonra sağ üst köşeden hesabınızın üzerine geldiğinizde “Karşıya Görsel Yükle” butonunu göreceksiniz, tıklıyoruz.

Ardından karşımıza dosya yükleme bölümü geliyor. Dosya seç’e basıp istediğimiz fotoğrafı seçiyoruz. Format otomatik olarak görülüp Format kısmında gözüküyor. Daha fazla fotoğrafınız varsa alt kısımda bulunan Görsel-2, Görsel-3 diye giden butonlardan aynı işlemi yapıyoruz. En fazla aynı anda 10 dosyayı yükleyebiliyoruz. Kaç dosya yüklediyseniz ardından en altta bulunan Karşıya Görsel Yükle butonuna basıyoruz.

Dosyalarımız yüklendikten sonra görselleri düzenleyebileceğimiz alana yönlendiriliyoruz. Burada yüklenen dosyalarımızı görüyoruz.

Ardından dosyalarımızı düzenlememiz gerekiyor. Sırayla tıklıyoruz. Tıkladığımız zaman bizi bu pencere karşılayacak.

  • Açıklama bölümü, başlık bölümüdür. En az 7 Sözcük girmeniz gerekecek.
  • Anahtar Kelimeler bölümüne en az 7, en fazla 50 özgün sözcük girmeniz gerekiyor.
  • Haber amaçlı kullanım, eğer görseliniz, editöryal ise bu seçeneği işaretliyoruz.
  • Ardından kategoriler kısmından kategorisini seçiyoruz.
  • Ardından bir model kullandıysak, model izni belgesini yüklüyoruz.
  • Tüm işlemleri bitirdiysek, kaydet ve gönder butonuna basıyoruz.
  • Yükleme işlemi bu kadar.

Önemli not: Fotoğraflar yüklendiğinde, onlara bir açıklama ve anahtar kelimeler eklemek gerekiyor. Ancak yüklemeden önce bunu yapmak daha iyidir. Böylece otomatik olarak dolmuş olarak gelecektir. Bunu en uygun şekilde Adobe Bridge ve  Keyworder sitesi aracılığıyla yapılabilirsiniz.

Eğer yüklediğimiz eseri daha düzenlemeyip, yollamadan önce silmek isteyebiliriz. Düzenleyip, onaya gönderdikten sonra silme işlemi kolay olmuyor. Site ile iletişime geçmek gerekiyor. Gene düzenleme ekranından silmek istediklerimizi seçip, daha onaya göndermeden önce silebiliriz.

Bigstock’a web üzerinden fotoğraf yüklemek bu kadar kolay. Umarım yardımcı olmuştur. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir