Bigstock Vergi Formu Nasıl Doldurulur?

Bigstock’ta W-8BEN vergi formu doldurmak, bu şirketle çalışmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Eğer doldurmazsanız sizden %30 vergi kesinti alırlar. Ancak bu yalnızca ABD’de ikamet eden kişiler tarafından yapılan satın alma işlemleri için geçerlidir. Diğer ülkelerin sakinleri tarafından yapılan satın alımlar için bu kural geçerli değildir.

Peki doldurmak neden önemli? Çünkü mikrostokçudan alınan gelirler her iki ülkede de vergilendirilebilir. Vergi mükellefinin ülkesinde veya şirketinin ülkesinde. Bu, ülkelerin yasalarına göre gerçekleşir. W-8BEN vergi formunu doldururken, ülkeler arası çifte vergi anlaşması yürürlüğe girer. Bu sayede vergiyi indirimli olarak ödersiniz. Birçok ülke Amerika Birleşik Devletleri ile anlaşma imzalamıştır, ancak faiz oranları değişebilir. Türkiye’de bu oran %10’dur. Bazı ülkelerde %0’dır. Eğer doldurmadıysanız anlaşma gereği alınacak vergi değilde direk %30 kesilecek.

Formu uzun süredir dolduruyorsanız, vergi formunun her üç yılda bir güncellenmesi ve gönderilmesi gerektiğini unutmayın.

W-8BEN Formu, ABD’de kayıtlı tüm mikro stoklarda doldurulur. Prosedür çok basittir ve üç ila dört dakika sürer. Öyleyse başlayalım.

Bigstockphoto.com sitesine  gidiyoruz ve üst kısımda hesabınıza girmek için menüyü buluyoruz. Giriş Yap’ı tıklayın.

Şimdi, hesap kontrol paneline girmek için, üst menüdeki fare imlecini takma adınıza taşımanız ve üzerine tıklamanız gerekir. Veya açılır menüden Hesabım bağlantısını tıklayın .

Hesap kontrol paneline girdikten sonra solda, Komisyonlar öğesini ve Vergi Merkezi alt öğesini seçtiğimiz menüyü buluruz .

Vergi merkezinde vergi formunuzun mevcut durumunu görebilirsiniz. Şu anda benim formum onaylanmış kabul ediliyor ve geçerli. 

Bir vergi formu doldururken, Bigstock  iki adımı izlemenizi önerir . İlk adımda, vergi profiline gitmeniz ve tüm verilerinizin doğruluğunu kontrol etmeniz gerekir. Formun doldurulmasını kolaylaştırmak için bu gereklidir. Sistem gerekli verileri otomatik olarak indirir ve gerekli alanlara koyar. Vergi Profili bağlantısını tıklayın .

Tüm veriler doğru şekilde doldurulursa sayfayı kapatmanız yeterlidir. Herhangi bir veri yanlış veya alakasızsa, Vergi Profilini Düzenle’yi tıklayın ve düzeltin. Sonra kaydedin. Vergi profilindeki verileri değiştirirken, doğrulamanın ve yürürlüğe girmesinin 72 saat kadar sürdüğü unutulmamalıdır.

 Vergi merkezine geri dönün ve Çevrimiçi W-8BEN Formu – Bireysel’i tıklayın . Bir sonraki aşamada, formun kendisi açılacak ve burada üç alanı doldurmanız gerekecektir.

Form zaten yarıya kadar doldurulacak. Tüm verilerin doğruluğunu kontrol etmeyi unutmayın. Bu formda, paragraf 2’yi doldurmamız gerekecek. İçinde, klavyeden Türkiye’yi girin. Verileri klavyeden sürmek önemlidir. Bunu kopyala yapıştır ile yaparsanız form kabul edilmez. Sonra 8. paragrafta doğum tarihimizi AA-GG-YYYY formatında yazıyoruz. Sonunda, formun en sonuna ve dijital imzanızın olması gereken alana, 1. paragrafta belirtildiği gibi klavyeden adınızı ve soyadınızı girin.

Yazının göründüğü vergi merkezine geri aktarılacaksınız:

Not; 2. paragrafı klavye ile doldurmak neden önemlidir? Çünkü ülkenin adını kopyalayıp yapıştırırsanız, şu uyarıyı alırsınız:

Form kabul edildikten sonra, bunun gibi bir e-posta alacaksınız:

Vergi merkezindeki formun durumu şöyle olacaktır:

Bu kadar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir