Adobe Stock’a Vektör Nasıl Yüklenir?

İlk olarak, Adobe Stock katılımcı portalına gidin ve hesabınızın kontrol paneline girmek için üst menüde Oturum Aç‘ı tıklayın. Katılımcı olarak kayıtlı değilseniz, Adobe Stock’a Nasıl Kayıt Olunur? makalemi inceleyiniz.

Vektörleri Adobe Stock’a yüklemek iki şekilde mümkündür. İlk durumda, sadece bir vektör dosyası yüklersiniz ve ikinci durumda, vektör dosyasının ve JPEG önizlemesinin paketlendiği ZIP arşivini yüklersiniz. Vektör çizimlerini yüklemeden önce, onlar için kabul edilebilir teknik gereksinimleri belirleyelim.

1. Seçenek :  Sadece Vektör Dosyası

  • Dosya AI, EPS veya SVG formatında olmalıdır
  • Çalışma yüzeyi boyutu: minimum 15 MP, maksimum 68 MP
  • Maksimum dosya boyutu: 45 MB

Not: AI veya EPS’yi ayrı bir vektör olarak yüklerken, görüntüyü katılımcı portalında veya Adobe Stock web sitesinde görüntülerken renk değişikliği görülebilir. Renk kaydırma yalnızca önizleme görüntüsünü etkiler. Bu renk kaymasını önlemek için, aşağıda açıklanan ZIP arşiv yöntemini kullanın.

2. Seçenek : ZIP arşivi

  • Dosya AI veya EPS formatında olmalıdır
  • Her vektör dosyası, JPEG önizlemesi ile birlikte ZIP klasörüne yerleştirilmelidir
  • Minimum JPEG önizleme çözünürlüğü: 5.000 piksel x 3.000 piksel veya 15 MP
  • Maksimum dosya boyutu: 45 MB
  • Arşivde yalnızca iki dosyanın paketlendiğinden emin olun (Vector + JPEG önizleme)

Çözünürlüğü dosya boyutuyla karıştırmayın. Çözünürlük, uzunluğun genişlikle çarpılması ve 1.000.000’e bölünmesiyle hesaplanır. Örneğin, vektör çiziminizin çalışma yüzeyi 5.000 piksel genişliğinde ve 3.000 piksel yüksekliğinde ise. Daha sonra çözünürlüğü eşit olacaktır (5000 * 3000) / 1.000.000 = 15 MP.

Şahsen, vektörleri ZIP arşiviyle yüklemenizi tavsiye ederim. Bu yöntemin avantajı, JPEG önizlemesinde meta verilerimizi kaydedebilmemiz ve site tarafından otomatik olarak yüklenmesidir.

Vektör Çizimleri Yüklemek

Hesap kontrol paneline girdikten sonra, üst menüde Yükle öğesini bulup tıklıyoruz.

Bir sonraki adımda, vektör çizimlerimizi seçip eklememiz gerekiyor. Bunları sadece sürükleyip bırakarak veya Gözat yazısını tıklatarak  ve bilgisayarınızda ihtiyacınız olanları seçerek ekleyebilirsiniz  . Ayrıca, malzemeler FTP aracılığıyla da yüklenebilir. FTP üzerinden yüklemek için gereken bilgileri Daha Fazla Bilgi Edinin  butonundan bulabilirsiniz. Gerekli tüm bilgilerin olacağı bir açılır pencere açılacaktır.

Adobe Stock , teknik ve yasal gereklilikleri ve kalite standartlarını karşılıyorsa, herhangi bir grafik düzenleyicide oluşturulan vektör çizimlerini kabul eder.

Çizimleri indirme alanına sürükleyerek, işlemin bitmesini bekleyin.

Vektörler yüklendiğinde, onlara bir açıklama ve anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Ancak yüklemeden önce bunu yapmak daha iyidir. Her çekim için meta verileri doldurmayı unutmayın. Bunu en uygun şekilde Adobe Bridge ve  Keyworder sitesi aracılığıyla yapılabilirsiniz.

Bundan sonraki kısım Adobe Stock’a Fotoğraf Nasıl Yüklenir? makalemdekiyle aynıdır. Lütfen bakınız.

Bu kadar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir