Adobe Stock’a Fotoğraf Nasıl Yüklenir?

İlk olarak, Adobe Stock katılımcı portalına gidin ve hesabınızın kontrol paneline girmek için üst menüde Oturum Aç‘ı tıklayın. Katılımcı olarak kayıtlı değilseniz, Adobe Stock’a Nasıl Kayıt Olunur? makalemi inceleyiniz.

Sonraki sayfada, E-posta Adresinizi ve Şifrenizi girin . Oturum ‘ı tıklayın . Sistemde kalmak ve her seferinde verilerinizi girmemek için, Oturumu Açık Tut seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyebilirsiniz.

Sisteme girdikten sonra üstteki menüde Yükle öğesini bulup tıklıyoruz.

Çıkan sayfada fotoğraflarımızı eklememiz gerekiyor. Bunları sadece sürükleyip bırakarak veya Gözat yazısını tıklatarak ve bilgisayarınızda ihtiyacınız olanları seçerek ekleyebilirsiniz . Ayrıca, malzemeler FTP aracılığıyla yüklenebilir. FTP üzerinden yüklemek için gerekli bilgileri bulmak için Daha Fazla Bilgi Edinin düğmesine tıklayın. Gerekli tüm verilerin olacağı bir açılır pencere açılacaktır.

Adobe Stock, teknik, yasal ve kalite standartlarını karşılarsa, cep telefonu da dahil olmak üzere herhangi bir kamerayla çekilen fotoğrafları kabul eder.

Fotoğraf Özellikleri

 • Sadece JPEG formatı.
 • Minimum görüntü çözünürlüğü 4 megapikselden az olmamalıdır
 • Maksimum görüntü çözünürlüğü 100 megapikselden fazla olmamalıdır
 • Maksimum dosya boyutu 45 MB’dir.
 • Dosyada filigran veya zaman damgası bulunmamalıdır.
 • Dosya çözünürlüğünü artırmayın; kameranızın desteklediği maksimum çözünürlükte dosyalar gönderin.

Fotoğrafları indirme alanına sürükleyerek işlemin tamamlanmasını bekleriz.

Fotoğraflar yüklendiğinde, onlara bir açıklama ve anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Ancak yüklemeden önce bunu yapmak daha iyidir. Her çekim için meta verileri doldurmayı unutmayın. Bunu en uygun şekilde Adobe Bridge ve  Keyworder sitesi aracılığıyla yapılabilirsiniz.

Önizleme görüntüsü indirme penceresinde görünür görünmez bunları ilişkilendirmeye başlayabilirsiniz.

Önyükleme arayüzünün sağ tarafına gidin. Başlık ve anahtar kelimeler alanını göreceksiniz. Genel olarak, bu alan aşağıdaki gibidir:

En başta, fotoğrafın ve verdiğiniz adın bir önizlemesini göreceksiniz . Sağda, önizlemeyi büyütebileceğiniz ve daha büyük bir ölçekte bakabileceğiniz bir daire şeklinde bir düğme var :

Ardından, seçebileceğiniz butonlar gelir.

 • Dosya tipi
 • Kategori
 • Anahtar Kelime Dili

Anahtar kelimeleri her zaman İngilizce yazın. Bu, tüm mikrostocklar için ortak bir standarttır. Dosya türünde – fotoğraf belirtmelisiniz. Kategori resminiz için en uygun olanıdır.

Fotoğrafın ve anahtar kelimelerin adından geldiğimiz bölüm aşağıdadır. Bilgisayarınızda Adobe Bridge aracılığıyla meta verileri önceden doldurursanız, başlığın ve anahtar kelimelerin otomatik alınacağını unutmayın. İsim 200 karakteri geçmemelidir. İsim alanı zorunludur. Fotoğraf yüklerseniz ve bu verileri sağlamazsanız, sistem size otomatik olarak birkaç seçenek sunar. Deneyimler, önerilen seçeneklerin işe yarayabileceğini göstermektedir. Ancak fotoğrafın adını kendiniz koymanız her zaman daha iyidir.

Anahtar kelimelerin yanındaki düğmeleri daha ayrıntılı olarak analiz edeceğiz. Her kelimenin solunda kelimenin konumunu görüyoruz. Konum ne kadar yüksek olursa, kelime mikro arama motoru için o kadar önemli olur.

Sağda üç düğme daha görüyoruz:

 1. Yeniden sıralama. Fareyi üzerine getirin ve anahtar kelimeyi istediğiniz konuma sürükleyin
 2. Birinci pozisyona anahtar kelimeyi getirin
 3. Anahtar Kelime Silme

Anahtar kelimeleri ayrı bir dosyada bir yere yazarsanız veya kelimeleri seçmek için özel hizmetler kullanırsanız, bunları görüntüye eklemek için Anahtar Kelimeleri Yapıştır onay kutusunu etkinleştirmeniz gerekir. Anahtar kelimeler virgülle ayrılmalıdır. Kelimeleri ekledikten sonra, onay kutusunu tekrar tıklayın. Kelimeler otomatik olarak alanlara dağıtılır. Onları önem ve alaka düzeyine göre sıralamanız gerekir.

Daha sonra diğer butona geçiyoruz. Fotoğrafta tanınan kişiler, özel mülkler veya telif hakkı ile korunan başka nesneler yoksa, Hayır’a basın.

Fotoğraf tanınabilir kişiler, özel mülk veya telif hakkı ile korunan diğer nesneler içeriyorsa, Evet olarak ayarlayın . Önceden indirilmiş bir sürümü (Mevcut bir sürümü) seçebileceğimiz veya yeni bir sürüm ekleyebileceğimiz (Yeni bir sürüm oluştur) bir penceremiz olacak.

Sağ sütunun en altına geldik.

 • Sil – Yüklenen dosyayı silme
 • Tüm anahtar kelimeleri sil 
 • Otomatik anahtar kelimeleri yenile – önerilen anahtar kelimeleri otomatik olarak güncelle
 • Otomatik kategoriyi yenile – önerilen kategoriyi otomatik olarak güncelle

Yukarıda listelenen tüm işlevlerin hem tek fotoğraf düzenleme hem de toplu düzenleme için kullanılabilir olduğunu unutmayın. Tek seferde birden fazla fotoğraf seçerek, ortak anahtar kelimeler, başlık veya kategori belirleyebilirsiniz. Mac OS’de CMD tuşunu veya Windows’ta CTRL tuşunu kullanın.
Tüm dosyaları hazırladıktan sonra Onay için Gönder’e tıklayın; dosyalarınız denetlenmek üzere denetçilere gönderilecektir.

Bundan sonra, sıralarını bekleyecekleri İncelemede bölümüne gidecekler. Fikrinizi değiştirirseniz ve dosyayı silmek istiyorsanız, bu aşamada sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Bunu yapmak için bir fotoğraf seçin ve sağ sütundaki Dosyayı sil’i tıklayın. Ve dosya silinecek.

Reddedildi sekmesinde, kabul edilmeyen tüm dosyaları hatanın nedeninin açıklamasını görebilirsiniz.

Mikro stok tabanındaki dosyanız kabul edildiğinde, e-postanıza mail olarak düşer. Bu, reddedilen dosyalar içinde geçerlidir. Bir e-posta almazsanız, büyük olasılıkla hesap ayarlarınızda bu özellik kapalıdır. Etkinleştirmek için   Katılımcı Hesabı -> E-posta Tercihleri ​​-> Aşağıdaki durumlarda size e-posta göndereceğiz: Bir ürün denetlendiğinde . Sistemi her satışta size mail gönderecek şekilde de yapılandırabilirsiniz.

Bu kadar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir