Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanmak

Stok fotoğrafçılığı ile para kazanabilir miyiz? Stok fotoğrafçılığı nedir ve mikro stok siteleri ile nasıl para kazanabiliriz? Bu yazıda büyük ölçüde stok fotoğrafçılığını bilen biri olarak bu işte para kazanma olasılığı ve başarılı olmak için neler yapmak gerekiyor hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Stok fotoğrafçılığını, ticari veya editöryal gibi belirli kullanımlar için lisanslı fotoğraflar kaynağı olarak düşünülebiliriz. Fotoğrafçılar stok fotoğrafçılığı ile para kazanabilir ve birkaç stok fotoğrafçının milyoner olmayı başardığı bilinmektedir.

Bundan tam dört yıl önce bu işi araştırmaya başlamıştım. O zamanlar Shutterstock pasaport istediği için üye olamamıştım. Bende Fotolia’dan başlamıştım. Şimdi Adobe satın alınca Adobe Stock oldu. İlk çalışmamı oraya yükledim. Başta fotoğraf ile denemek istedim, ardından vektör çalışmalarına geçtim. Birkaç eser denedim ve ilk 1 ayın sonunda ilk eserimi sattım.

İlk başta bilgim çok azdı. Stok fotoğrafçılığına ilişkin deneyimim genel olarak zamanla arttıkça, bunun bildiğim gibi bir şey olmadığını farkettim. Bu iş disiplin ve sabır istiyor onu anladım. Pek çok kişinin başlayıpta vazgeçtiğinden eminim, bazıları ise düzenli bir gelir için önemli bir porföy oluşturmayı başardı.

Piyasa fotoğraflarla aşırı doymuş ve şimdi elinde kamera olan herkes (cep telefonları dahil) bir fotoğrafçı olabileceğinden, stok fotoğrafçılığından iyi bir gelir elde etmek için yaptığınız çalışmalarda diğer rakiplerden sıyrılıp esere farklı bir fikir katmanız gerekmektedir.

Stok Fotoğrafçılığı Hakkında Birkaç İpucu

*Bu bir maraton, hız yarışı değil. Bir gecede zengin olmayı beklemeyin ama zaman içinde para kazanacaksınız.

Bildiğiniz gibi stok fotoğrafçılığındaki gerçek, beklentilerinizden biraz farklı. Stok fotoğrafçılığı hakkında bildiğimiz ilk şey, geniş bir portföyünüz olması ve sürekli güncellemeniz gerektiği. “100 eser yükledim şimdi biraz gelir bekliyorum” diye bir şey yok.

Tüm bu 100 eser, aranabilir anahtar kelimelerde, üst sıralarda yer alan satış potansiyeli yüksek olan, stok fotoğrafçılığına uygun ve yüksek kalitede olmadıkça, iyi bir gelir göremezsiniz.

Ancak piyasa talebi bilgisi doğrultusunda ürettiğiniz 3000 eserde, üst sıralara çıkan 100 esere sahip olabilirsiniz. Bunlardan gelir elde etmeye başlayabilirsiniz geri kalan eserleriniz satabilir ya da satmayabilir ancak orada olacaklar.

*Bir çok insan başlıyor ama çabuk vazgeçiyorlar.

Stok fotoğrafçılığını düşündüğümüzde, bir gün içinde başarılı olmayı ve sadece bu işten geçinmeyi de düşünürüz. Ancak zaman geçtikçe ve sonuçların beklentilerinize ulaşmadığını fark ettiğinizde, stok fotoğrafçılığınıza olan inancınızı yavaş yavaş kaybetmeye başlarsınız. Bu doğrudur ve her stok fotoğrafçısı aynı şekilde düşünebilir, ancak belki de devam etseniz iyi bir gelir şansınız vardır.

Stok fotoğrafçılığı, bloglama gibi değil. Bir blog yazarıysanız ve iyi makaleler yazmaya devam ederseniz, bir gün ziyaretçileriniz artabilir. Stok fotoğrafçılığında, her şey anahtar kelimelerle ve gönderdiğiniz çok sayıda fikir içeren yüksek kaliteli eserle ilgilidir.

Gerçekten stok fotoğrafçılığına başlamak istiyorsanız, katkıda bulunacağınız her eserin orada kalacağını düşünün. Bu eser ayda 100 kez veya birkaç yıl içinde birkaç kez de satılabilir.

*Her zaman pazarın aradığı şeye odaklanın.

Örnek olarak, işe yaramayacağı için yılbaşı ile ilgili çalışmalarınızı, yılbaşından bir gün önce yüklemeyin. Alıcılar projelerine zaman ayıracağından, iki veya üç ay önceden eserlerinizi yükleyin.

Satış yapabilmek için pazar gereksinimlerini karşılamanız gerekecektir. Kedi ve çiçek olan fotoğrafları çok fazla. Fotoğraflarınızda bir fikir, bir farklılık olmadığı sürece, muhtemelen fotoğraflarınız red olacak.

Hepimiz stok fotoğrafçılığı ile hayallerimiz olan; seyahat etmek, düzinelerce kaliteli fotoğraf çekmek ve bunları satıp geçinmek isteriz. Ancak gerçekte, satan fotoğraflara odaklanmak, stok fotoğrafçısı olarak gitmenin yoludur.

*Sadece Shutterstock’ta 320 milyondan fazla resim var. Birden fazla ajans olduğunu düşünürsek stok fotoğrafçılığı endüstrisi, satışa hazır 1 milyar eseri aşıyor.

Bu bir gerçektir. Hergün binlerce yükleme oluyor ve çok fazla fotoğraf var. Başarılı olma şanşı var mı? Evet. Farklı düşünüp, esere yeni fikirler katarak bu mümkün.

Bir stok ajansında belli bir konuda doymamış konular bulup, eserler üreterek. Kalabalıklar arasında ayağa kalkma ve iyi satışlar yapma şansı artacaktır.

*Stok fotoğrafçılığı büyük bir başarısızlık olabilir.

Olumlu düşünmek güzel. Gerçekçi konuşursak dünyadaki hiçbir iş %100 başarılı olamaz, stok fotoğrafçılığı içinde geçerlidir bu.

Bundan sonra birkaç yıl boyunca çok çalışacağınızı ve bin yüksek kaliteli görüntü ekleyeceğinizi düşünün. Yine de başarısız olma ihtimali var.

Stok fotoğraf piyasası yakın gelecekte ne olacak bilemeyiz. Şu anda bazı stok siteleri indirilen eser başına 0.25$ gibi düşük bir komisyon veriyor. Yıllara göre geriye gidildiğinde bu asla bu kadar düşük değildi. Gelecekte abonelik satış başına 0.10$ ‘a kadar düşebilir. Bunun aynı zamanda stok fotoğrafçılığının ölümü olacağı konusunda gerçekçi olmalıyız.

Dijital indirmeler ve dijital dosya satma konusunda hükümetler tarafından çıkarılacak yeni vergilendirmeler, yasalar çıkmayacağını kim bilebilir?

Ama biz olumlu düşünelim ve bir yerlerden başlayıp, şansımızı deneyelim.

* Çalışmalarınızı birden fazla ajansa yükleyin.

* Her zaman piyasayı takip edin (önemli günler, gündemdeki olaylar) ve doğru eserler üretin. Mesela gündemdeki salgınla ilgili eserler. Salgından sonraki dünya hakkında vs.

* Bir fotoğrafta tanınabilir kişiler veya mülkler görünüyorsa, her zaman model izni veya mülk izni belgesini alacağınızdan emin olun. Sadece editöryal eserlerde izin yoktur ama satışı düşüktür.

* Anahtar kelimeler! Bu akılda tutulması gereken çok önemli bir şey. Hem başlıkta, hem açıklamada, hem etikette aynı kelimeleri kullanmaya dikkat edin. Her yerde SEO olduğu gibi burada da aynı mantık işlemekte.

* Daha fazla bilgi için şu siteyi tamamen inceleyin. Ve stok fotoğrafçıların bilgi paylaşımı yaptığı şu discord grubuna katılın. Ve şu youtube kanalını baştan sona izleyin.

Şimdi, diyelim ki stok fotoğrafçılığına girmeye karar verdiniz ve bir sonraki soru: Çalışmaları göndermek için hangi stok fotoğraf sitesini kullanmak gerekir?

Ayrıntılara girmeden önce, bazı web sitelerinde münhasır (özel katılımcı-sadece o site için) olabileceğinizi belirtmek isterim.

Münhasır olduğunuz sitelerde, gönderdiğiniz eser, sıralamalarda daha iyi bir konum, daha yüksek satış oranları veya eserin tanıtımı için bazı avantajlar elde edeceğinizi unutmayın. Ancak buraya yüklediğiniz eseri başka ajanslara yükleyemezsiniz. Bunu yaparsanız, sözleşmeyi ihlal edersiniz.

Hangi mikro stok ajansına odaklanmalıyım?

Kişisel deneyimlerimden en iyi olduğunu düşündüğüm 5 mikro stok ajansının listesini yazmak istiyorum. Ancak unutmayın bu herkese göre, yaptığı esere, o sitenin eksik konularına yönelmenize vs değişecektir. Tek doğru sıralama değildir.

  • Shuttersock

Shutterstock 1 numara ve neredeyse herkes bunu düşünyor. Bu web sitesi bu gün itibariyle 320 milyon görsel ve haftalık yaklaşık 1 milyon yeni görsel ile internette en popüler mikro stok web sitesi olarak kabul edilmektedir.

Shutterstock ile güzel satışlarım oldu. Satışlarımın çoğu abonelik olarak eser başına 0,25$ olamsına rağmen, isteğe bağlı olarak eser başına 40$ satış yaptığımda oldu. Bu nispeten nadir görülür, ancak olur.

  • Adobe Stock

Adobe Stock, mikro web sitelerinde genellikle yüksek oranda komisyon vermekte. 0,33 ile 0,88 $ dolar araında. Adobe Stock resimlerinizi kendi uygulamalarıyla entegre edeceği için satış yapma şansınız artmakta.

  • Dreamstime

Açıkcası en çok zorlandığım sitelerden biridir. Arayüzü kullancı dostu değildir. 0,35-2$ asında eser başına komisyon vermekte. Bu sitede ticari görüntüler yerine editoryal görseller göndermek sizi iyi kazançlar sağlayabilir.

  • Bigstock

Bigstock Shutterstock’un bir parçası ve bu site büyük bir kazanç potansiyeline sahip.

  • 123RF ve Gettyimages

123RF pek az satış getirdi. Ama akmasa damlası iyidir. Gettyimages’e belli olmuyor, çok düşük komisyonlarla satış yapıyor, bazen 0$ ‘a satış yaptığınızı görürseniz şaşırmayın. Ama yüklemekte yarar var.

Münhasır olmalı mı olmamalı mı?

Size soracağım soru: Tüm yumurtalarınızı bir sepete koymak ister misiniz?

Stok fotoğrafçıların büyük çoğunluğu herhangi bir ajansta münhasır değildir. Eğer münhasır olursanız ve satışlarınız düşük olabilir, bu da büyük bir risktir. Ancak bir fotoğrafçı olarak zaten başka gelirleriniz varsa bunu düşünebilirsiniz.

Ancak farklı mikro stok sitelerinden gelir elde etmek istiyorsanız ve tek gelir kaynağınız bu olacaksa münhasır olmayın.

Makalenin başındaki soruya tekrar gelirsek. Evet stok fotoğrafçılığından para kazanabilirsiniz.

Peki siz stok fotoğrafçılığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

2 thoughts on “Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir