Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale Yazarak Para Kazanmak

Türkiye’de işsizliğin tavan yaptığı, üniversite mezunu 3 gençten birisinin iş bulamadığı şu dönemde, insanlar internetten para kazanmanın yollarını araştırmaya başladı. Karşılarına yatırımsız para kazanma yöntemi olarak çıkan seçeneklerden biri de makale yazarlığı oldu. Konuya dair bilgisi olmayanlar, nasıl makale yazılacağını, yazdığı makaleleri kime satacağını, bu işten ne kadar kazanç elde edeceğiniz araştırmaya koyuldu. 5 yılı aşkın süredir geçimini bu işten sağlayan birisi olarak, geçimini sağlamak ya da ek gelir elde etmek isteyen kişiler ile nasıl makale yazılacağı, makale yazarak nasıl para kazanılacağı konularında bilgilerimi ve deneyimleri paylaşmak istedim.

Konun kolay kavranması adına serbest bir çalışma düşündüm ve bunun için de liste şeklinde ilerlemenin daha doğru olacağına karar verdim. Makale yazara para kazanma için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 1. Makale yazıp satarak para kazanmaya karar verdiyseniz eğer, yapmanız gereken ilk şey kendinize inanmaktır. Kendisine inanmayan birisi, ne kadar bilgili olursa olsun, karşısındakini ne düşünceleriyle ne de kaleme aldığı yazılarla ikna edebilir. Sadece makale yazarlığı için değil, bu hayatın her aşaması için geçerlidir.
 2. İnternete erişimi olan bir bilgisayara sahip olmalısınız. Bu iş cep telefonu, kalem ve kağıtla yürümüyor. Makale yazarlığı için, bilgisayarınızın modeli ya da performansı fark etmiyor.
 3. Yazılarınızı mutlaka ama mutlaka Word sayfasında hazırlayın. Makalenizi satın alacak kişiler, sizin göndereceğiniz yazıları Word’e açacaktır. Başka bir uygulamada hazırlayacağınız yazılar Word sayfasıyla uyumlu olmayacağından, karşınızdakini memnun edecek kalitede olmayacaktır.
 4. Makale yazarlığına başlamadan önce kendinize bu işle ilgili Skype ve mail hesabı açın. Siparişleri hızlı göndermek ve alıcıyla detayları konuşmak için bu son derece önemlidir. Profilinize makale yazarı ya da editör olduğunuzu belirtecek yazılar ve fotoğraflar yükleyin. Cep telefonu numaranızı ve WhatsApp bilgilerinizi vermekten kaçının.
 5. Bilgisayarınızda mutlaka yapacağınız işe özel bir klasör oluşturun. Söz konusu klasörün içine de çalıştığınız kişi ve kuruluşların hepsi için ayrı ayrı alt klasörler oluşturun. Bu klasörlerin içine de kişi ve kuruluşlun sizinle nereden bağlantı kurduğu, isim ve iletişim bilgilerini içeren klasör, sipariş ayrıntılarını içeren klasör ve teslim edilen yazıları biriktireceğiniz bir klasör oluşturun.

Para Kazandıracak Makale Nasıl Yazılır?

Yukarıdaki bilgiler, sizi aranan yazarlardan birisi yapacak olmazsa olmaz kriterlerdir. Kaliteli iş çıkarmak için düzenli çalışmak son derece önemlidir. Şimdi değineceğimiz konu ise karşıdakini memnun edecek makalenin nasıl yazılacağını olacak. Bu konuyu da kolay anlaşılabilmesi adına listeler halinde anlatmak istiyorum. Müşteriyi memnun edecek makaleler yazmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 1. Her şeyden önce akıcı bir dil kullanmalısınız. Paragrafa başladığınız cümleyle bitirdiğiniz cümlelerin birbirleriyle uyum içerisinde olması gerekmektedir. Bunun için sizlere, çok kitap okuyun tavsiyesi vermeyeceğim. Bunu zaten yaptığınızı umuyorum. Kelime dağarcığınız ne kadar genişletirseniz, o kadar iyi makaleler yazabilirsiniz.
 2. İçeriklerinizin kaliteli olması için, devrik cümlelerden, yazının akışını bozacak bağlaçlardan ve sık tekrar eden kelimelerden kaçınmalısınız.
 3. Makale başlığını alıcıdan talep etmenizi öneririm. Eğer siz belirleyecekseniz, yazacağınız sitenin geçmişini bakmalısınız. Site ya da blog yeni açılmışsa, belirleyeceğiniz başlık Google’de yapacağınız aramada 0,40 saniye (süreler aramaya göre değişebiliyor) gösterilecek sonuç sayısının 1 milyonu aşmamasına dikkat edin.
 4. Yazacağınız makale 700 kelimenin üstündeyse aksi belirtilmedikçe 2 adet listeleme ve 3 adet alt başlık kullanmanız, içeriği daha kaliteli yapacaktır.
 5. Kesinlikle başkalarının cümlelerini çalmayın. İçeriğinizin yüzde yüz özgün olması, karşı taraf için en önemli kriterdir. Yazıyı teslim alan kişi, mutlaka kopya içerik kontrolü yapacaktır.
 6. Yalnızca hâkim olduğunuz konular üzerine değil de her konuda makale yazmaya çalışın. Her insan her konuda bilgili olamaz. Ancak internetten konuyu araştırarak yeterince bilgi ve birikime sahip olabilirsiniz.
 7. Yazdığınız makalenin “SEO” uyumlu olmasına özen gösterin. Peki nedir bu “SEO” ? Çok uzun bir konu olduğunu vurgulayarak özetle şöyle açıklayabiliriz; Search Engine Optimization ifadesinin kısaltmasıdır. Sitenin arama performansını yükseltmede aktif rol oynamaktadır. 4. ve 5. Madde SEO uyumuna bir örnektir. Kaliteli ve SEO uyumlu içerikler üretmek istiyorsanız, belirlediğiniz başlığı yazınızın ilk paragrafında kullanmaya özen gösterin.
 8. Yukarıdaki bilgilerden faydalanarak alıcıyı memnun edecek içerikler üretebilirsiniz. Alıcıyı nereden bulacağız ve bu işten ne kadar para kazanacağız? Konusunu merak ettiğinizin farkındayım. Şimdi o konuya değineceğiz. “Dünyanın bilinen en eski mesleği kendi pazarlamaktır.” Makale yazarlığı konusunda kendinizi tanıtabileceğiniz mecralar formlar ve bu işe komisyon karşılığında aracılık eden sitelerdir. Tarayıcınızda ilgili aramayı yaparak söz konusu sitelere ulaşabilirsiniz. Reklama gireceği için, yazımda herhangi bir sitenin adını veremeyeceğim için, siz değerli okuyucularımdan özür dilerim.
 9. Karşılaştığınız formlar ve aracı kuruluşlar sizden üyelik oluşturmanızı isteyecektir. Bazı aracı kuruluşlar, yazar başvurusu yapabilmeniz için sizden cüzi miktar talep edebilir. Hazır makale ve size sipariş yönlendireceği için söz konusu ödemeyi yapmanızı öneririm. Formlarda ise, açılan konuları takip etmenizi ve ilgili kişiyle zaman kaybetmeden iletişim kurmanızı tavsiye ederim. Aracı kuruluşların, her sipariş için sizlerden komisyon (ortalama yüzde 15-20) alacağını bir kez daha vurgulamak isterim.
 10. Fiyat konusuna gelirsek de piyasada makale ücretlendirmesi 100 kelime üzerinden hesaplanmaktadır. Taban fiyat 1,50 Türk Lirası’dır (TL). Kaliteli içerikler üreteceğinize dair kendinize inanıyorsanız taban fiyatın üstünden iş yapmaya özen göstermelisiniz. 100 kelime fiyatınızı minimum 2 TL olarak belirlemenizi öneririm. 400 kelimelik bir makaleniz için alacağınız ücret 8 TL olacaktır. Bu işten ne kadar para kazanacağınızı, günde kaç makale yazdığınızı test ederek öğrenebilirsiniz.
 11. Yukarıda da belirttiğim gibi uzun yıllardır bu işi yapmaktayım, günde maksimum 3500 kelime üretebiliyorum. İçeriklerin kaliteli olması adına, araştırma yapmak, yazıların birbirine benzememesi adına zihni dinlendirmek son derecek önemlidir. Klavyeniz ne kadar hızlı olursa olsun, yazıya başlamadan önce konu hakkında yeterli bilgi ve birikiminiz yoksa, önce araştırma yapmanızı, kafanızda bir taslak oluşturmanızı, sonra da yazıya dökmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Hazır makale yazarak zamanınızı boşa harcamaktan kaçınmalısınız. Çünkü, alıcının ne istediğini hiçbir zaman kestiremezsiniz. Yine de hem siparişler artana kadar hem de kendimi geliştirmek için hazır makale yazıp satışı koymak istiyorum diyorsanız, sosyal medyada viral olan konular hakkında yazabilirsiniz. Ya da Google Trends sayfasını ziyaret ederek, sık aratılan kelimeler veya konulardan birine yoğunlaşabilirsiniz.

Piyasada kalıcı olmak ve yüksek meblağlar kazanmak istiyorsanız, mutlaka ama mutlaka ekonomi ve finans konuları üzerine yoğunlaşmanı tavsiye ederim. Bunlara ek olarak, yemek tarifleri, spor, bitkiler, inşaat ve moda konularına yönelebilirsiniz.

Makale yazarak para kazanmak zor değil, ancak detay isteyen bir iştir. Tüm gününüzü bu işe vermeniz gerekebilir. Bu işi yapanların birçoğu hafta sonu sipariş almamaktadır. Müşteri sayınızı arttırmak için, söz konusu boşluktan yararlanabilirsiniz. Yukarıda da belirtmiştim, ancak bir kez daha vurgulamak isterim, bu işi ana işiniz olarak değil de ek kazanç kapınız olarak görmelisiniz.

Konuk Yazar: Sifirlucifer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir