Sıcak Gündem : Covid-19 ve Salgınlar

Stok fotoğrafçılığında gündemi takip etmek, para kazanmanız için hızlı yollardan biridir. Mart ayından bu yana dünyayı Coronavirüs salgını sarmış durumda. Bu yazımda hem durum tespiti hem de neler yapabileceğimizi inceleyeceğim. Bilim insanlarına göre bu salgın 180 gün yani 6 ay daha etkili olacak. Buradan anlıyoruz ki bu salgın daha çok konuşulacak. Eğer daha bu konu hakkında eser üretmediyseniz geç kalmadınız.

Coronavirüs yazılı bannerlar, afişler hazırlanabilir. Birçok blog, haber sitesi makalenin resmi için kullanmak isteyecektir.

Sosyal mesafenin korunmasına yönelik çalışmalar. Banka sırasında, fırın sırasında veya bir markette kasa sırası gibi konular fotoğraflanabilir. Eczaneden ilaç alırken, müşteri satıcıdan birşeyler isterken ki anlar. Bunların yanında fotoğrafın üzerine yazı olarak bunlar işlenebilir. Aynı şekilde vektör olarak da bu konular işlenebilir.

Virüs dolayısıyla artık herkes evlerinde. İnsanlar evinde vakit geçiriyor. Buna dair çalışmalar. Evde zaman geçirilen şeyler işlenebilir. Mesela; Aile ile birlikte oynanan oyunlar. Salgın sırasında çevremde gördüğüm en fazla oynanan oyun Puzzle. Puzzle oynayan yetişkin ve çocuklar. Puzzle’a son noktayı koyarken, puzzle’ı yapıştırırken, puzzle’a başlarken gibi. Bunlar ayrıca video olarakta çekilebilir.

Shutterstock bu konuda şunlara değinmiş: Müşteriler yeni projeleri için, bir araya gelmiş insanların görsellerini arayacak. Ayrıca ailenizin ve arkadaşlarınızın fotoğraflarını çekmek eğlenceli olabilir. – Oyun oynayıp televizyon izlemek ya da kitap okumak gibi basit şeylerden keyif alan aile tabloları aranacak. – Toplanıp yemek ya da temizlik yapan insanların görselleri müşterilerin dikkatini çekecek. – Evin içindeki evcil hayvanlar da popüler bir tema olacak.

Virüsün tedavisine yönelik konular. Salgının bittiğine dair konular. Aşının bulunması, insanların sağlığına kavuşmasına dair konular. Dünyanın normal hale dönmesi, tekrar işe başlanması, “kapalı yazan kapılan açık olarak değişmesi” gibi konular. Salgın bittiğinde bu konular revaçta olacaktır.

Yine temizlik konuları işlenebilir. Eldiven, maske, dezenfektan objeleri çekilebilir. Bunlar model ile birlikte çekilebilir. Maskelerin, dezenfektanların fiyatlarının artması, azalması konuları işlenebilir. Maske takan bir modelin arkasına borsa işaretleri gibi yukarı giden çizgiler konulabilir. Yani ekonomi ve temizlik ürünleri ilişkisi üzerinde durulabilir.

Uzaktan çalışma söz konusu artık. Öğrenciler evlerinde internet üzerinden eğitimlerini devam ediyor. Zoom üzerinden yapılan toplantılar, dersler var. Bunlar hem foto hem vektör olarak işlenebilir. Home office kavramı bundan böyle artış gösterecek. Buna yönelik çalışmalarımızı artırabiliriz.

Salgın başladığında pek çok ulaşım yollarına yasak geliyor. Hava, kara, deniz ulaşımı gibi. Mesela yerde park etmiş uçak, araba, deniz taşıtlarını fotoğraflayıp veya önceden var olanların üzerine karantina uçuşa kapalı, corona virüs tehlikesi gibi yazılar ekleyip eserler yollabilir. Kapanan iş yerleri, kapısında kapalı yazan iş yerleri veya yine dediğim gibi yazı olarak “covid-19 kapalı” gibi yazılar eklenebilir.

Yine virüs takip uygulamaları çıktı. Bunlar işlenebilir. Elinde telefon olan bir insan, telefonunda “güvenli bölge” “virüslü bölge” vs gibi. Yine ateş ölçer kullanan görevli, telefondan ateş ölçer durumunu gösteren camera gibi teknoloji ve virüs konuları işlenebilir.

Son olarak olmazsa olmaz komplo teorileri. Bu virüs doğal mı, laboratuvar ürünü mü gibi. Laboratuvarda bir bilim insanı ve kağıtta Covid-19 test gibi sanki üzerinde çalışıyormuş gibi fotolar, bunlara sadece yazı şeklinde ima ederekte yapılabilir. Ve 5G’nin bu virüsü artırdığına dair söylemler. Yine önceden çekmiş olduğunuz şehir vs fotoğrafların üzerine oklar vs yaparak bunu anlatmaya çalışabiliriz.

Bu konu hakkında şimdilik bu kadar. Umarım yararlı olmuş. Aklınıza gelen fikirleri, paylaşmaktan çekinmeyin. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir