Issız Yerlerde Kendin İçin Bir Evren Ol – Kitap İncelemesi

Taner Şanlıoğlu’nu medium’da görüp yazılarını sevmiştim. Daha sonra instagramını takip etmeye başladım. Bir kitabının olduğunu öğrendim. “Issız yerlerde kendin için bir evren ol.”

Aslında felsefeyi çok sevmem. Belki de okulda bizlere doğru anlatılmadı. Hep boş ders, sevilmeyen bir dersti. Bir an evvel bitmesini isterdik.

Bu kitap felsefeyi o kadar akıcı günlük hayatımıza yedirmiş ki, kitap bittikten sonra felsefeyi artık seviyordum. Ve başucu kitabım oldu. Yatağımın başında. Arada çizdiğim, önemli yerleri tekrar tekrar okuyorum.

Bu kitapla beraber Marcus Aurelius’u tanıdım. “Kendime düşünceler” kitabını aldım. Ve önceden görsem okumayacağım kitabı iştahla okudum. Bunu da yanı başıma koydum.

Peki bu kitap ne anlatıyor?

Stoacılık felsefesini.

Herşey M.Ö 300 yılında ticaretle uğraşan Zeon abimizin gemisinin batmasıyla başlıyor. Ve bunun verdiği üzüntüyle baş edebilmek için kendine yol arıyor. Sonunda onu üzen şeyin olaylara yüklediğimiz iyi ya da kötü anlamlar olduğunu anlıyor.

Yani olayları duygularımızla değil, olanı olduğu gibi görmemiz gerektiğini söylüyor. Böylece mutluluğu yakalayabiliriz diyor.

Kitap böyle başlıyor ve kişisel gelişim gibi felsefeyle hayattaki olayları, durumları nasıl değerlendirmemiz gerektiğini, hem kendi düşünceleri hem de yaşamış filozofların dilinden anlatıyor.

Kitaptan çizdiğim yerlerden birkaç yer paylaşmak istiyorum.

“Yaşadığın ne varsa, ister iyi ister kötü seni bir üst versiyonuna çıkarmak için kurgulanmış bir senaryodan ibaret olduğunu unutma.” Sayfa 59

“Mutluluğun hep yanında olduğunu anlayacak ve onun peşinden koşularak elde edilecek bir olgu olmadığını tam tersine hiçbir yere gitmeye gerek kalmadan bulunduğun yerde ve anda olarak, onu ancak kendi içinde var edebileceğini fark edeceksin.” Sayfa 98

“Her günün iradenle girdiğin savaşının ilk günü olduğunu, gözlerine rağmen asıl gerçeği görebilmeyle çalışmak zorunda olduğunu anla.

İşte o zaman evrendeki her şeyin, onlar istese de istemese de iyiye hizmet ettiğini, siyahın ve beyazın bunun için var olduğunu göreceksin.” Sayfa 132

“Tanrılar, eylemde bulunmayan insanlara, yardım etmezler. – Sophokles”

Son olarak bu kitabı alıp, okumanızı tavsiye ederim. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen ben çok sevdim ve sıkılmadan tekrar okunabilecek türden.

Yazar ile bir gün tanışırsak kitabını imzalatmayı çok isterdim.

Varsa kitap tavsiyeniz yorum bölümüne bırakabilirsiniz.

Dinginlikle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir