2021 Yeni Yıl Hedefleri

Yeni yıl geliyor. Ve olmazsa olmaz hedefler geliyor aklımıza. Hedef belirlerken gerçekçi olmamız, bizi motive etmesi çok önemli. Ara sıra yazdığım günlük defterimdeki yıllık, aylık planlarıma bakıyorum da hiç bir zaman hedefi tutturamamışım. Buraya yazdıklarım hem bana motive olacak hem de yapma gayretimi artıracak. Bakalım yıl sonunda ne sonuçlara varacağım.

  • İngilizce – Yıllardır çalışıp bir türlü öğrenemediğimiz ingilizceyi öğrenmek istiyorum. İlgilendiğim alanlardaki metinleri ve videoları anlamamak sinir bozucu oluyor. Öğrenememizin sebebi bir süreklilik olmadığına bağlıyorum. Çok istiyoruz ama her gün çalışmıyoruz. / Günlük 3 saat hedef koyuyorum.
  • Spor – Evde yapabileceğim hareketleri yapmak istiyorum. Hareketli olmak insanı zinde tutabilir. Annem hep yapmamı söylüyor ama bir türlü zaman ayıramıyor veya içimden gelmiyordu. Arasıra dışarıda yürüyüşler ile normal bir insana lazım olan hareket etme miktarını karşılamayı düşünüyorum. / Günlük hareketlere 1 saat hedef koyuyorum.
  • Sağlık – Ailem sağlıklı, organik ürünlere dikkat ediyor aslında. Dışarıdan da pek bir şey yemiyorum (Pizza, lahmacun). Tek zararlı yediğim şeyler bisküvi, çikolata ve cipsler olabilir. / Abur cuburları bırakmayı hedef koyuyorum.
  • Yemek – Tek başımayken yapabileceğim yemekleri öğrenmek istiyorum. / Öğrendiklerimi, uygulayıp not almayı hedefliyorum.

Yukarıda saydıklarım zorlanmadan yapabilecek hedefler olduğunu düşünüyorum. Sadece bunları bile yapabilirsem benim için çok büyük bir ilerleme olacak 🙂

Bunun dışında bir de uzun vadeli hedeflerim de var. Tabi bunlar ne kadar kısa sürede olurda o kadar güzel olur.

  • Para – Pasif / Aktif gelir elde etmek. Normal çalışmanın dışında elde edilecek gelirden bahsediyorum. Bu internetten olacak bir gelir olmalı. Ve bu gelir finansal özgürlüğe kavuşup, 9-5 çalışmaya gerek kalmayacak kadar olmalı. TL olarak değilde USD olarak kazanılırsa daha iyi olacak. / Hedef toplamda 40.000$ biriktirebilmek.
  • Seyahat – Eğer yukarıdaki hedef gerçekleşirse olacak bir seyahat planım var. Bu seyahat planında Karavan ile Türkiye’yi dolaşmak var. Karavan da tek gider kalemleri, mazot ve gıda olacağından ilk madde çok önemli. / Hedef Karavan ile yolculuk.
  • Hobi – Bazı hobilere zaman ayırmak. Bu hobiler; su altı dalgıçlığı, drone ile stok video çekimleri.

Benim hedeflerim bunlardı. Sizlerde eğer şimdiye kadar hedeflere ulaşamadıysanız, hemen bir kağıt kalem alıp, ne istediğinize odaklanarak madde madde yazın. Bu hedefleri aylara, haftalara günlere bölebilirsiniz. Eğer bu yılda hedeflerinizi gerçekleştiremeyeceksiniz, ne zaman gerçekleştirebilirsiniz? Sizin hedefleriniz neler? Yorumlara yazabilirsiniz 🙂

Herkesin yeni yılı kutlu olsun. Hedefleriniz gerçekleşsin. Herkes sağlıklı, huzurlu, mutlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir